Herb miasta Radlin został ustanowiony Uchwałą Rady Miejskiej z 4 września 1997 roku (Uchwała nr VII/72/97).

Herb umieszczony jest na tarczy herbowej zakończonej łukiem pełnym o proporcjach 10 : 12.
W tarczy herbowej znajduje się pole w kolorze zielonym. W polu znajduje się złote (żółte) serce, z którego wyrasta złota (żółta) łodyga, zakończona trzema kwiatami o pięciu płatkach w kolorze białym.

Na łodydze wyrastającej z serca znajdują się cztery listki w kolorze złotym (żółtym). Na każdej z trzech łodyg wyrastających z łodygi głównej znajdują się po dwa listki w kolorze złotym (żółtym).

Herb Radlina jest nieco zmienioną wersją herbu Radlina Dolnego znanego min. z przekazu wodzisławskiego kronikarza Franciszka Henke (1797-1891). Zieleń w tle oraz roślinność nawiązują do rolniczych tradycji ziem dzisiejszego Radlina i umiłowania natury. Motyw serca i zieleni, stały się myślą przewodnią opracowania logotypu promocyjnego oraz hasła Radlina oraz wyznacznikiem dominującej tematyki działań promocyjnych miasta (edukacja ekologiczna, ochrona przyrody, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczna, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego).

Treść uchwały nie precyzuje dokładnego odcienia poszczególnych barw w specyfikacji kolorystycznej CMYK lub Pantone. Jednak w obiegu funkcjonują następujące wartości barwy zielonej i żółtej z herbu:

  • zielony 

CMYK – C: 64 M: 0 Y: 34 K: 35
RGB – R: 59 G: 166 B: 109
Color-hex: #3BA66E

  • żółty

CMYK – C: 0 M: 5 Y: 100 K: 0
RGB  – R: 255 G: 241 B: 1
Color-hex: #FFF102

Do pobrania: