Skip to content

Ekologia, ochrona przyrody i zwierząt, recykling , poprawa jakości powietrza

Ochrona powietrza

Zapraszamy na stronę Systemu Monitoringu Jakości Powietrza prowadzoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach gdzie można zapoznać się z aktualnym stanem powietrza w naszym regionie.

„Czyste Powietrze”

W Radlinie działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”.  Biuro mieści się w budynku C Urzędu Miasta (budynek boczny, przy parkingu) i przyjmuje mieszkańców tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Kontakt do biura:
T: 32 4590258,
M: czystepowietrze@radlin.pl
,

Biuro czynne:
– w poniedziałki i czwartki: 9.00 – 14.00
– we wtorki: 9.00 – 16.30

Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” [POBIERZ]


Uchwała antysmogowa – najważniejsze informacje: 

Ochrona zwierząt

Ochrona pszczół

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną cztery lata życia…”

(Albert Einstein)

Miasto Radlin postanowiło włączyć się w działania ekologiczne na rzecz przywrócenia owadów zapylających do przestrzeni miejskiej. To nie tylko pszczoły miodne, ale również inne owady, które swoją pracą służą nam wszystkim. Murarka ogrodowa, trzmiel ziemny, chrząszcze, muchówki… Wszystkie one zasługują na pomoc, skoro codziennie, od tysięcy lat, pomagają nam jako gatunkowi. Chcemy stworzyć im przyjazne warunki do życia oraz zapewnić odpowiednią ilość roślinności do pracy. Chcemy również edukować i uzmysławiać, jak ważne jest to, aby mieć przy sobie jak najwięcej tych małych, pożytecznych towarzyszy.

Opracowaliśmy więc naszą “strategię działań”.

Najpierw powstał dokument pod nazwą Plan Działań Edukacyjno – Ekologicznych na rok 2016 pod nazwą „Radlin – miasto z sercem dla owadów”
który zawierał szereg działań z zakresu ochrony owadów zapylających, propagowania roślinności miododajnej oraz edukacji o roli owadów w ekosystemie oraz o pszczelarstwie jako takim.

Następnie kontynuowaliśmy naszą pszczelą politykę w poszerzonej wersji co znalazło odzwierciedlenie w 
Planie Działań Edukacyjno – Ekologicznych na lata 2018-2020 dla miasta Radlin pod nazwą „Radlin – miasto z sercem dla owadów” [LINK]

Sieć gazowa

Na terenie miasta sieć gazowa dostępna jest w rejonie ulic:

 • Korfantego
 • Hallera
 • Rogozina
 • Ściegiennego
 • Wieczorka
 • Odległa
 • Stalmacha
 • Sienkiewicza
 • Spacerowa (część),
 • Hubalczyków
 • Hutnicza
 • Rybnicka
 • Mariacka

 

Aktualnie trwają prace projektowe związane z rozbudową sieci gazowej w rejonie ulic:

 • Rymera
 • Kominka
 • Wrzosowa
 • Napierskiego
 • osiedle domków jednorodzinnych.

  Planowany termin uzyskania przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. pozwolenia na budowę to czerwiec 2020 r. Natomiast zakończenie prac związanych z wykonaniem sieci wstępnie planowe jest na koniec roku 2021. Szczegółowych informacji na temat możliwości przyłączenia posesji do sieci gazowej uzyskać można w Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o.  w Rybniku ul. Chrobrego 39, tel. 32 398 50 00.

Informacje rolnicze

Informacje rolnicze (przygotowywane przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) umieszczamy w kategorii  „Rolnictwo”:

Efektywność Energetyczna

Pełną listę naszych miejskich inwestycji ekologicznych, poprawiających efektywność energetyczną (czyli termomodernizacje, ocieplenia budynków, wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, zakupy niskoemosyjsyjnych pojazdów…) znajdą Państwo pod linkiem:

Informacje Ministerstwa Rozwoju i Technologii dot. efektywności energetycznej, przepisów i procedur w obszarze charakterystyki energetycznej budynków oraz dostępnych programów finansowych, wspierających poprawę charakterystyki energetycznej budynków:
 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu