Projekt realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez Miasto Radlin – Lidera i Miasto Rydułtowy – Partnera projektu.
Zakresem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlano – instalacyjnych polegających na dostawie i montażu łącznie 433 szt. zestawów instalacji OZE, w tym:
a) dla Miasta Radlin – 337 szt.:
• kolektory słoneczne – 55 szt.
• instalacje fotowoltaiczne – 233 szt.
• kotły na biomasę – 11 szt.
• pompy ciepła – 38 szt.
b) dla Miasta Rydułtowy – 96 szt.:
• kolektory słoneczne – 8 szt.
• instalacje fotowoltaiczne – 76 szt.
• kotły na biomasę – 2 szt.
• pompy ciepła – 10 szt.
• wzrost produkcji energii cieplnej na potrzeby ogrzewania, c.w.u. i elektrycznej z OZE,
• relatywne zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynków (zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej, dzięki zwiększeniu udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych),
• oszczędność zasobów kopalin, w tym: węgla kamiennego zasilającego elektrownię dostarczającą energię elektryczną odbiorcom na terenie każdego z miasta oraz wykorzystywanego na cele grzewcze,
• poprawa świadomości ekologicznej społeczeństwa,
• ograniczenie zmian klimatycznych, w tym globalnego ocieplenia.
zgodne z zapisami prawa krajowego i międzynarodowego, w tym zakresie.
W ramach projektu zastosowano mechanizmy uwzględniające wszystkich użytkowników zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego.
Wydatki ogółem 10 384 324,75 zł
Dane kontaktowe zgłaszania usterek i możliwość uzyskania porady technicznej
Instrukcja obsługi instalacji solarnej
Instrukcja obsługi pompy ciepła
Instrukcja obsługi instalacji fotowoltaicznej
Instrukcja obsługi kotła na biomasę
Słoneczny Radlin i Rydułtowy - aktualności
Informacja dla uczestników projektu (28.07.2023)
W związku z realizowanymi montażami instalacji fotowoltaicznych i wieloma pytaniami Beneficjentów przekazujemy poniższe informacje:
- w oświadczeniu, o którym informowaliśmy ostatnio, które należy złożyć w Punkcie Obsługi Tauron w Rybniku osobiście należy podać nr PPE (punkt poboru energii)- poniżej skan rachunku i pierwszej strony wykonanej u Państwa inwentaryzacji z zaznaczonym miejscem, gdzie ten nr jest podany;
UWAGA: oświadczenie składają również osoby, które już posiadają własną instalację fotowoltaiczną.
- Osoby, które wysłały oświadczenie pocztą elektroniczną (mailem) proszę o dostarczenie oświadczenia osobiście, gdyż mamy informacje, że zdarzały się problemy z akceptacją tych oświadczeń przesłanych pocztą elektroniczną;
- jeżeli umowa w Tauron jest podpisana przez inną osobę niż umowa z Miastem Radlin na dofinansowanie, to obie osoby muszą udać się do Tauron aby dopisać do umowy osobę, która jest na umowie z Miastem i następnie będzie mogła złożyć to oświadczenie umożliwiające umowę na „starych warunkach”;
- osoby, które posiadają własną instalację fotowoltaiczną, u których po zamontowaniu instalacji ze Słonecznego Radlina sumaryczna moc paneli przekracza 6,5 kW muszą wystąpić z wnioskiem zgłoszenia takich instalacji do Państwowej Straży Pożarnej.
Gdzie znaleźć numer PPE?
[KLIKNIJ I ZOBACZ]
Archiwalne informacje dotyczące projektu:
Wyniki losowania
Publikujemy wyniki losowania uczestników projektu „Słoneczny Radlin i Rydułowy”:
Losowanie można zobaczyć na miejskim kanale YouTube: LINK
UWAGA!
LOSOWANIE !
2 września 2022 (piątek) o godzinie 10.00 na Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Radlin, odbędzie się losowanie uczestników projektu „Słoneczny Radlin i Rydułowy”.
Transmisja losowania będzie dostępna na miejskim kanale YouTube (https://www.youtube.com/miastoradlin.
Zainteresowani mogą również uczestniczyć w losowaniu na Sali Posiedzeń (liczba miejsc na sali jest jednak ograniczona).
Wyniki losowania (wylosowane numery deklaracji) zostaną opublikowane na stronie https://miasto.radlin.pl/sloneczny-radlin/.
Szanowni Mieszkańcy, uczestnicy projektu „Słoneczny Radlin i Rydułtowy”,
W dniu 13 kwietnia 2022 roku otrzymaliśmy pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z którego treści jasno wynika, że nie ma możliwości zamiany niezagospodarowanych pieców na biomasę (pellet) na pompy ciepła do ogrzewania domów. Projekt w swojej pierwotnej wersji nie zakładał takiego rozwiązania technicznego, dlatego na obecnym etapie, po jego ocenie merytorycznej i przyznaniu dofinansowania, nie ma możliwości wprowadzenia tak daleko idącej zmiany.
Obecnie pracujemy nad analizą wskaźników projektu, mając na uwadze fakt, że posiadamy 113 niewykorzystanych instalacji (kotłów na biomasę) w Radlinie i Rydułtowach.
Analiza ta pozwoli nam w szczegółowy sposób zobrazować jak zmiany w projekcie wpłyną na wszystkie wskaźniki, tj.:
Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE
Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE
Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych
Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
Produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE
Dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych
Produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE
Stopień redukcji PM 10
Mają na uwadze powyższe, na obecnym etapie, kluczowym wskaźnikiem rezultatu realizacji projektu, jest dla nas stopień redukcji PM10, który jest powiązany z emisją CO2. Zgodnie z wyliczeniami zawartymi we wniosku o dofinansowanie kotły na biomasę charakteryzują się 100% redukcją CO2, podczas gdy pompy ciepła c.w.u. charakteryzują się redukcją na poziomie 48,93% dla gminy Rydułtowy i 41,39% dla gminy Radlin. Pompy ciepła do ogrzewania domów mają zbliżone parametry redukcji CO2, dlatego łatwo można wywnioskować, że wprowadzenie takiego rozwiązania do projektu nie będzie korzystne dla jego wskaźników.
Po wykonaniu powyżej opisanych wyliczeń przedstawimy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego opracowanie zawierające porównanie danych przed zmianami i po zmianach.
Po otrzymaniu wiążących i precyzyjnych odpowiedzi ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego poinformujemy Państwa o dalszych etapach realizacji projektu „Słoneczny Radlin i Rydułtowy”.
W związku z tym, że nie możemy spełnić wskaźników z 2018 roku dalej jesteśmy w fazie uzgodnień z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Dokładamy wszelkich starań aby móc zrealizować projekt „Słoneczny Radlin i Rydułtowy”, a o postępach naszych prac będziemy Państwa na bieżąco informować.
- Jak czytamy na stronie https://rpo.slaskie.pl zmieniony został termin rozstrzygnięcia konkursu nr RPSL.04.01.03-IZ.01-24-199/17 z poddziałania 4.1.3. Odnawialne źródła energii – konkurs.
– Z uwagi na oczekiwanie na odpowiedź Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów w zakresie możliwości zwiększenia alokacji w przedmiotowym naborze, termin rozstrzygnięcia konkursu zmienił się z kwietnia na maj 2019 r. – czytamy na stronie
LINK - Z uwagi na oczekiwanie na odpowiedź Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów w zakresie możliwości zwiększenia alokacji w przedmiotowym naborze, termin rozstrzygnięcia konkursu zmienił się z marca 2019 r. na kwiecień 2019 r. LINK
- Nastąpiła zmiana terminu rozstrzygnięcia konkursu nr RPSL.04.01.03-IZ.01-24-199/17 z poddziałania 4.1.3. Odnawialne źródła energii – konkurs. Z uwagi na toczące się analizy dotyczące możliwości zwiększenia alokacji w naborze, termin rozstrzygnięcia konkursu uległ zmianie z lutego 2019 r. na marzec 2019 r.
- Jak poinformował serwis internetowy Regionalnego Programu Województwa Sląskiego, nastąpiła zmiana terminu rozstrzygnięcia konkursu nr RPSL.04.01.03-IZ.01-24-199/17 z poddziałania 4.1.3. Odnawialne źródła energii – konkurs (z puli którego Miasto Radlin oraz Miasto Rydułtowy starają się pozyskać środki na realizację projektu “Słoneczny Radlin i Rydułtowy”).
- Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu został przesunięty ze stycznia 2019 r. na luty 2019 r. Zmiana terminu wynika z przesłanek niezależnych od Instytucji Organizującej Konkurs. – czytamy na stronie rpo.slaskie.pl
- Miło nam poinformować, że projekt “Słoneczny Radlin i Rydułtowy” przeszedł pozytywnie ocenę formalną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. To bardzo ważny etap dla dalszej realizacji działań “Słonecznego Radlina…”. Przed nami jeszcze etap związany z oceną merytoryczną. Przypominamy, że Miasto Radlin złożyło wniosek o dofinansowanie nr WND-RPSL.04.01.03-24-02C2/18-002 projektu pod nazwą “Słoneczny Radlin i Rydułtowy” 28 maja 2018 r. w naborze RPSL.04.01.03-IZ.01-24-199/17. Projekt został zarejestrowany pod nr 31 na liście dostępnej na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wszystkich wniosków w tym konkursie złożono 125 (link: http://rpo.slaskie.pl/lsi/nabor/255 ). Jednocześnie poinformowano, że termin rozstrzygnięcia konkursu ulega zmianie z listopada 2018 r. na styczeń 2019 r. Zmiana terminu wynika z przesłanek niezależnych od Instytucji Organizującej Konkurs.
Prosimy o wypełnienie poniższych ankiet i złożenie ich do specjalnych, charakterystycznych żółtych urn, które znajdują się w naszych radlińskich szkołach, przedszkolach, bibliotekach oraz w urzędzie miejskim.
Ankiety są niezbędne aby Miasto Radlin mogło przystąpić do projektów w wyniku których możliwe będzie otrzymanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne (fotowoltaika, biomasa, solary etc…) . Możliwe są dofinansowania nawet do 85 % (szerzej o tym projekcie – Tutaj).
To bardzo ważne aby jak najwięcej osób złożyło ankiety! Za wszystkie serdecznie dziękujemy!
- Wersja utworzona dnia 14 maja 2024 o 12:57:54 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 23 kwietnia 2024 o 07:48:53 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 23 kwietnia 2024 o 07:48:38 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 23 kwietnia 2024 o 07:48:00 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 22 kwietnia 2024 o 11:25:32 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 22 kwietnia 2024 o 11:23:58 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:39:44 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:32:51 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:32:16 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:31:45 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:31:32 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:30:37 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 29 listopada 2023 o 13:22:33 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 13 października 2023 o 10:24:30 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 13 października 2023 o 10:23:12 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 10 października 2023 o 08:38:30 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 10 października 2023 o 08:38:02 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 10 października 2023 o 08:37:27 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 10 października 2023 o 08:21:16 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 lipca 2023 o 08:57:02 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 lipca 2023 o 08:55:44 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 28 lipca 2023 o 11:37:26 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 28 lipca 2023 o 11:37:10 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 28 lipca 2023 o 11:35:33 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 28 lipca 2023 o 11:32:46 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 26 lipca 2023 o 15:18:12 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 26 lipca 2023 o 15:17:34 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 26 lipca 2023 o 15:16:52 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 8 marca 2023 o 15:25:46 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 8 marca 2023 o 15:22:33 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 14 lutego 2023 o 16:59:34 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 14 lutego 2023 o 16:53:56 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 6 września 2022 o 20:03:27 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 6 września 2022 o 20:03:07 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 6 września 2022 o 20:02:37 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 6 września 2022 o 20:02:02 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 6 września 2022 o 19:59:48 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 2 września 2022 o 11:46:45 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 2 września 2022 o 11:46:29 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 2 września 2022 o 11:40:27 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 10:05:00 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 10:03:10 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 10:02:36 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 09:53:08 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 09:51:33 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 31 sierpnia 2022 o 09:38:19 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 15 kwietnia 2022 o 11:56:22 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 15 kwietnia 2022 o 11:56:09 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 15 kwietnia 2022 o 11:54:21 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 26 lutego 2021 o 15:21:33 przez daniel_rad
- Wersja utworzona dnia 20 lipca 2020 o 08:30:34 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 20 lipca 2020 o 08:28:00 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 18 lipca 2020 o 14:22:03 przez Marek Gajda
- Wersja utworzona dnia 18 czerwca 2020 o 13:47:28 przez Jarek