OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN
Zdjęcie do artykułu

Ważne: Od 1 marca wiadukt na Mariackiej zamknięty dla samochodów

UWAGA: To jest wersja strony utworzona dnia 8 lutego, 2019 @ 10:13.
Poniżej
można sprawdzić różnice między wersjami.


1 marca zamknięty dla samochodów zostanie wiadukt na ul. Mariackiej w Radlinie. Po sugestii Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasto zdecydowało się ograniczyć korzystanie z wiaduktu tylko do ruchu pieszego. Przez najbliższy czas funkcjonować będzie tymczasowa organizacja ruchu, skupiona na ruchu przy ul. Korfantego. Następnym wyzwaniem dla miasta jest przetarg i wyłonienie wykonawcy który wyremontuje obiekt.

Piesi tak – samochody nie

Remont obiektu był zapowiadany już w minionych latach. Przeglądy techniczne wiaduktu, choć dopuszczały obiekt do użytkowania, wskazywały na potrzebę remontu. W zeszłorocznej kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego znalazło się zalecenie dotyczące zamknięcia obiektu. Po tej sugestii zlecono sporządzenie opinii inżynierowi posiadającemu uprawnienia budowlane, w specjalizacji mostowej. Zgodnie z otrzymaną opinią ruch pieszy na wiadukcie może być zachowany. I tak też planuje się zorganizować ruch od 1 marca. Zgodnie z sugestią Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego obiekt zostanie wyłączony dla samochodów, jednak z zachowaniem ruchu pieszego po obu chodnikach. Ten stan trwać będzie od 1 marca 2019 roku do czasu wyłonienia firmy, która zajmie się gruntownym remontem. Wtedy, wyłączone zostaną również chodniki. Kiedy to nastąpi? Dziś trudno powiedzieć. Miasto zleciło nowy projekt budowlany. Najważniejszym wyzwaniem będzie teraz szybkie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

Ruch ulicą Korfantego i rondo o trzech wylotach

Po zamknięciu wiaduktu obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Ruch kołowy zarówno z Rybnika jak i z Wodzisławia będzie skierowany na ulicę Korfantego. Na samej ul. Mariackiej również znajdą się informację o „ślepej uliczce”. Wyłączenie wiaduktu nie zakłóci dojazdu do ul. Hubalczyków od strony ul. Rybnickiej. Rondo przy boisku Górnika Radlin na ten czas będzie rondem z trzema wylotami (nie będzie możliwości skrętu w stronę wiaduktu). W ubiegłych latach miasto przygotowało odpowiednią infrastrukturę na taką okoliczność – pojawiło się skrzyżowanie o ruchu okrężnym na ulicy Mariackiej i na tzw. „Lipkach” oraz – późną jesienią 2018 r – wyremontowano wspólnie z powiatem nawierzchnie ulicy Korfantego. Wszystko po to, aby z jednej strony przygotować odpowiedniej jakości objazd a z drugiej aby dozować tego typu remonty i nie wyłączać jednocześnie dwóch głównych tras przebiegających przez centrum miasta.

Co zakłada projekt?

Projekt zakłada zasadniczą zmianę w budowie wiaduktu. Obecny obiekt jest złożony z trzech przęseł – podparty jest w dwóch miejscach przy skarpie oraz na dwóch filarach przy trasie kolejowej. Projektowany wiadukt będzie obiektem jednoprzęsłowym, a to znaczy, że obecne wzmocnienia przy skarpach zostaną zastąpione ścianami oporowymi z gruntu zbrojonego. Zmianie ulegnie również standard poruszania się po jezdni. Sama jezdnia zachowa szerokość 6 metrów, zaś po obu stronach pojawią się bariery energochłonne. Z obu stron chodniki będą miały po 2 metry szerokości.

 

 [su_accordion] [su_spoiler title="Rejestr zmian dokumentu"]
  • Wersja utworzona dnia 8 lutego, 2019 @ 10:13 przez Marek Gajda
  • Wersja utworzona dnia 8 lutego, 2019 @ 9:11 przez Marek Gajda
[printfriendly][/su_spoiler] [/su_accordion]


Porównanie wersji:

Brak różnic pomiędzy wersją strony utworzoną dnia 8 lutego, 2019 @ 10:13 a aktualną wersją dokumentu.

Wyjaśnienie: Znajdujące się powyżej znaczniki oznaczone jako "su_accordion" i "su_spoiler..." oraz treść pomiędzy nimi (robocza lista wersji) wyświetlone zostały tylko w celach technicznych i nie stanowią cześć dokumentu.


Liczba odwiedzin niniejszej strony: 3 643

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2015.