Szkody powstałe w wyniku suszy

Zgodnie z planowanym rozwiązaniami producent rolny będzie musiał złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy tak jak to ma miejsce od 2020 r. za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”.

Jeżeli jednak chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.

Planujemy, że będzie to rozwiązanie opcjonalne. Jeżeli komisja nie oszacuje szkód, a rolnik złoży wniosek w aplikacji otrzyma protokół. Natomiast samo oszacowanie szkód przez komisje nie pozwoli na wygenerowanie protokołów.

Końcowy protokół oszacowania szkód byłby w takim przypadku oparty o 3 źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:

1. dane podane we wniosku w aplikacji przez rolnika,
  2. dane z raportu oszacowania komisji na miejscu oraz
  3. dane pobierane z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG)

Komisje powinny oszacować szkody tak jak dotychczas tj. do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Komisja będzie zobowiązana złożyć w terminie 30 dni od dnia oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jednak nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy raport z oszacowania szkód:

1. za pośrednictwem aplikacji publicznej oraz
  2. w wersji papierowej wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

Planuje się, że taki raport oszacowania szkód będzie zawierał tylko podstawowe i najważniejsze dane:

1. pozwalające zidentyfikować producenta rolnego,
  2. informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy, każda działka osobno wraz z powierzchnią zgodnie z wnioskiem o płatności bezpośrednie, wraz z wysokością oszacowanych szkód;
  3. imiona i nazwiska członków komisji oraz datę oszacowania szkód.

Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.

Mając na względzie zaproponowane rozwiązania, pragniemy zwrócić szczególną uwagę Państwa na to, żeby informować producentów rolnych o tym, że nadal podstawowym obowiązkiem rolnika będzie złożenie wniosku o oszacowanie szkód w aplikacji tzw. suszowej, a oszacowanie przez komisję strat w uprawach będzie opcjonalne.