Skip to content
23 stycznia jest Dniem Bez Opakowań Foliowych!

23 stycznia jest Dniem Bez Opakowań Foliowych!

Oglądasz starą wersję tego wpisu, z 23 stycznia 2023 o 14:59:05. Zobacz poniżej różnice pomiędzy tą wersją a wersją aktualna wersja.

Początki historii torebek jednorazowego użytku sięgają do roku 1912, w którym to właściciel sklepu spożywczego w Stanach Zjednoczonych – Walter H. Deubner, stwierdził, że należy stworzyć produkt, dzięki któremu jego klienci w prosty sposób będą mogli przenieść zakupione u niego towary do domu. Wymyślił on i stworzył torbę, wykonaną z grubego papieru. Niedługo potem produkt Deubnera zrobił zawrotną karierę na całym świecie.

Cienką torebkę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną, międzynarodową karierę. Dziś zastanawiamy się, czym ten wynalazek zastąpić, bowiem produkcja jednej foliówki trwa mniej niż sekundę, podczas gdy jej rozkład trwa blisko 400 lat.

Obecnie na świecie używa się około 500 miliardów plastikowych torebek. Co roku 50 tysięcy ton trafia do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne zagrożenie dla ptaków i ssaków morskich. W Polsce na składowiska odpadów trafia rocznie 55 tysięcy ton foliówek.

Z powodu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi szczególnie cierpi ekosystem morski. Statystyki mówią, że średnio 31 gatunków ssaków morskich połyka tworzywa sztuczne odprowadzane do oceanów, ponad 100 gatunków ptaków morskich połyka artefakty z tworzyw sztucznych, a ponad 250 gatunków ulega splątaniu w plastikowe odpady. W głębi oceanu znajdują się ogromne rafy zbudowane z wszelkiego rodzaju odpadów z tworzyw sztucznych, a plastikowe torby stanowią między nimi przerażającą większość.

Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych jest inicjatywą stworzoną przez Bag Free World. Ma ona na celu promowanie ochrony środowiska poprzez zachęcanie Nas wszystkich do zaniechania używania plastikowych toreb i zamiast tego szukania bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw.

„Jak zatem uczcić Dzień Bez Opakowań Foliowych?”

Oto kilka najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które nie tylko sprzyjają środowisku, ale również domowym oszczędnościom:

 • Korzystaj z własnej torby na zakupy.
 • Używaj bidonu na wodę.
 • Nie korzystaj z torebek foliowych.
 • Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztuców.
 • Pakuj lunch do pojemnika wielokrotnego użytku.
 • Pozostałości jedzenia przechowuj w szklanych pojemnikach.
 • Pij kawę z własnego kubka.
 • W restauracjach zamawiaj na miejscu.
 • Owoce i warzywa kupuj na lokalnym rynku.
 • Podziel się wskazówkami ze znajomymi.

 • Wersja utworzona dnia 23 stycznia 2023 o 14:59:05 przez Maria Cieślik

Wersja utworzona

23 stycznia 2023 o 14:59:05Aktualna wersja
lazyload_thumbnail_quality
Skasowano: Dodano: default

Wyjaśnienie: Znajdujące się powyżej porównania wersji wyświetlone zostały tylko w celach technicznych i nie stanowią cześć dokumentu.

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu