23 stycznia jest Dniem Bez Opakowań Foliowych!

Początki historii torebek jednorazowego użytku sięgają do roku 1912, w którym to właściciel sklepu spożywczego w Stanach Zjednoczonych – Walter H. Deubner, stwierdził, że należy stworzyć produkt, dzięki któremu jego klienci w prosty sposób będą mogli przenieść zakupione u niego towary do domu. Wymyślił on i stworzył torbę, wykonaną z grubego papieru. Niedługo potem produkt Deubnera zrobił zawrotną karierę na całym świecie.

Cienką torebkę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną, międzynarodową karierę. Dziś zastanawiamy się, czym ten wynalazek zastąpić, bowiem produkcja jednej foliówki trwa mniej niż sekundę, podczas gdy jej rozkład trwa blisko 400 lat.

Obecnie na świecie używa się około 500 miliardów plastikowych torebek. Co roku 50 tysięcy ton trafia do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne zagrożenie dla ptaków i ssaków morskich. W Polsce na składowiska odpadów trafia rocznie 55 tysięcy ton foliówek.

Z powodu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi szczególnie cierpi ekosystem morski. Statystyki mówią, że średnio 31 gatunków ssaków morskich połyka tworzywa sztuczne odprowadzane do oceanów, ponad 100 gatunków ptaków morskich połyka artefakty z tworzyw sztucznych, a ponad 250 gatunków ulega splątaniu w plastikowe odpady. W głębi oceanu znajdują się ogromne rafy zbudowane z wszelkiego rodzaju odpadów z tworzyw sztucznych, a plastikowe torby stanowią między nimi przerażającą większość.

Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych jest inicjatywą stworzoną przez Bag Free World. Ma ona na celu promowanie ochrony środowiska poprzez zachęcanie Nas wszystkich do zaniechania używania plastikowych toreb i zamiast tego szukania bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw.

„Jak zatem uczcić Dzień Bez Opakowań Foliowych?”

Oto kilka najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które nie tylko sprzyjają środowisku, ale również domowym oszczędnościom:

• Korzystaj z własnej torby na zakupy.
  • Używaj bidonu na wodę.
  • Nie korzystaj z torebek foliowych.
  • Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztuców.
  • Pakuj lunch do pojemnika wielokrotnego użytku.
  • Pozostałości jedzenia przechowuj w szklanych pojemnikach.
  • Pij kawę z własnego kubka.
  • W restauracjach zamawiaj na miejscu.
  • Owoce i warzywa kupuj na lokalnym rynku.
  • Podziel się wskazówkami ze znajomymi.