Skip to content
Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim

Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim

W Wodzisławiu Śląskim został właśnie wyremontowany Pałac Dietrichsteinów. Pałac ten znajduje się między Rynkiem a Parkiem Zamkowym. Remont trwał 4 lata i po tym czasie nareszcie możemy cieszyć się odnowionym, pięknym budynkiem. Zanim opowiemy o tym co jest teraz, przybliżymy trochę historię tego pałacu.

W XVII w. w Wodzisławiu wzniesiony został zamek przez właściciela miejscowości Stefana Pławeckiego, który w późniejszym czasie został przekształcony w pałac wskutek pożaru w 1822 r. Wznosi się on w pobliżu południowo-wschodniego naroża rynku, które styka się z placem przypałacowym. Do wnętrza piętrowego, wzniesionego na planie prostokąta pałacu, wiedzie okazała brama wejściowa. Poprzez obszerną sień można dostać się do licznych komnat. Obiekt szczęśliwie przetrwał czas II Wojny Światowej. Od czasu swojego powstania pałac pełnił różne funkcje. Początkowo był oczywiście siedzibą rodową właściciela Wodzisławia oraz Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego. Od śmierci ostatniego właściciela dóbr wodzisławskich w 1881 r. aż do 1974 r. mieściła się w nim siedziba magistratu.

Działał tam Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Muzeum Miejskiego, które gromadzi przede wszystkim pamiątki archeologiczne, etnograficzne i historyczne z terenu powiatu wodzisławskiego i ziemi wodzisławskiej.

Miasto Wodzisław w roku 2018 postanowiło zadbać o budynek i wyremontować go. Wcześniej, prawdopodobnie od czasów II Wojny Światowej, nie były w pałacu przeprowadzane żadne kompleksowe remonty, jedynie drobne prace remontowe w latach 60. Podczas modernizacji budynku, budowlańcy natknęli się na wiele cennych elementów np. odrestaurowano i zachowano drzwi pancerne z 1904 roku oraz znajdujący się na sklepieniu herb miasta. Na parterze znajdują się stałe wystawy przygotowane przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim pokazujące dzieje miasta i okolicznych miejscowości. Na pierwszym piętrze w dawnej sali ślubów, znajdziemy teraz salę koncertową, która będzie udostępniana dla mieszkańców na rożne wydarzenia m.in. Spektakle czy koncerty. W trakcie modernizacji pałacu Dietrichsteinów dobudowane zostały 2 dodatkowe kondygnacje tak więc na trzecim poziomie znajduje się sala audiowizualna, natomiast na czwartym znajdują się biura.

Warto odwiedzić w wolnym czasie pałac i przekonać się na własnych oczach jak się zmienił i co nowego na nas czeka. Dodajmy, że wszystkie pomieszczenia są dostosowane do osób niepełnosprawnych, a pałac można zwiedzać za darmo. Cały remont kosztował 18,5 miliona złotych, natomiast prawie 15 milionów pozyskano z funduszy unijnych i krajowych. Gratulujemy udanego remontu i mamy nadzieję, że odnowiony pałac będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Tekst: A. Jach

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu