Radlin, jako jedyne polskie miasto, znalazło się w gronie uczestników projektu „’Volunteering Cities’ („Miasta Wolontariatu”) międzynarodowego programu Urbact. To projekt, którego tematem przewodnim jest wolontariat i aktywność w organizacjach pozarządowych. Oprócz Radlina w gronie sieci miast jest m.in. niemieckie miasto Altena, włoskie Capizzi czy chorwacka miejscowość Pregrada. W sumie w tzw. “sieci transferu” dobrych praktyk znalazło się siedem europejskich miast.
Jak mówią inicjatorzy działań, celem jest wymiana pozytywnych praktyk i stworzenie określonych standardów w dziedzinie aktywności społecznej mieszkańców.
– Aby opracować innowacyjne strategie niezbędne aby sprostania potrzeb mieszkańców, takich jak opieka nad osobami starszymi i dziećmi, walka z izolacją społeczną, ubóstwem czy nawet depresją, konieczne jest wzajemne uczenie się, wymiana doświadczeń i wiedzy – mówią inicjatorzy projektu. „Sieć Transferu”, w której znalazł się Radlin, będzie wspierać lokalny wolontariat tak, aby lepiej radził sobie w walce z wykluczeniami społecznymi. Nacisk położony zostanie na współpracę międzypokoleniową, w ramach której różne grupy wiekowe zarówno ochotnicy, jak i osoby borykające się z problemami, będą razem pracować nad poprawą jakości życia lokalnej społeczności.
Uczestnicy projektu będą spotykać się aby sygnalizować problemy występujące na swoim terenie jak i chwalić się rozwiązaniami, które mogą zainspirować innych. – Wolontariusze odgrywają kluczową rolę w partycypacyjnym modelu zarządzania gminą – czytamy na stronie projektu. W sumie wszystkich, różnych tematycznie „urbactowych” sieci jest aż 23 a uczestniczy w nich aż 17 gmin czy obszarów z Polski. M.in. Wrocław (w projekcie dotyczącym mobilizacji sektora kultury i sztuki), Poznań (innowacje edukacyjne) czy Szczecin (projekt dotyczący gospodarki morskiej). Z lokalnych miast w jednej z sieci Urbactu pojawia się również Rybnik (rybnicka sieć dotyczy rewitalizacji niewykorzystanych i niszczejących kamienic). To już drugi udział Radlina w międzynarodowym programie Urbact. Poprzedni, CityCentreDoctor, dotyczył centralnych części miast i ich ożywienia, głównie społecznego i gospodarczego.
- Wersja utworzona dnia 2 grudnia 2020 o 09:43:12 przez daniel_rad