Skip to content
Tablica katyńska odsłonięta na Głożynach

Tablica katyńska odsłonięta na Głożynach

17 września, w rocznicę zbrojnego ataku ZSRR na Polskę, w Radlinie, na cmentarzu na Głożynach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci pomordowanych w Katyniu policjantów z terenu Radlina.
W tym dokładnie miejscu przed laty zasadzono jeden z tzw. dębów katyńskich a z inicjatywy mieszkańców miasta i władz Radlina w tym roku odsłonięto pamiątkowy obelisk. W uroczystości udział wzięły władze miasta z Panią Burmistrz Barbarą Magierą na czele, władze lokalnych struktur policyjnych, duchowieństwo oraz środowiska harcerskie z Radlina.

– Nie wolno nam się mścić, ale musimy pamiętać. To przesłanie kierujemy dziś przede wszystkim do młodych pokoleń, które dopiero uczy się historii Polski i Europy – mówiła Burmistrz Radlina , Barbara Magiera – 17 września 1939 roku sowieccy okupanci weszli w nasze granice. Byli wówczas tacy, którzy nawet własne życie położyli na ołtarzu ofiary, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Nie wolno nam o nich zapomnieć.

Na tablicy pamiątkowej znalazły się nazwiska 12 policjantów z terenu Radlina, którzy ponieśli śmierć z rąk Sowietów w Katyniu, m.in. Jana Bugajskiego, Jana Folwarcznego, Jakuba Kiczki, czy Józefa Musiolika.
Jak się okazuje historia radlińskich ofiar zbrodni katyńskiej wciąż poznawana jest na nowo. Obecny na uroczystości dr Eryk Holona, prezes Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego i opiekun merytoryczny Izby Regionalnej w Radlinie, mówi, że wciąż na światło dzienne wychodzą nowe fakty.

– Nie dalej jak wczoraj , w trakcie jednego z wywiadów, jaki przeprowadzałem do powstającego „Radlińskiego leksykonu”, spotkałem się z rodziną pani Haliny Tosiek, z domu Barteczko. Okazało się, że z jej rodziny pochodził Bronisław Barteczko, który służył jako policjant w Gorzycach. jest pochowany na cmentarzu w  Miednoje. Dr Holona nie wyklucza, że w najbliższym czasie również nazwisko Bronisława Barteczki zostanie odpowiednio uhonorowane w tym miejscu.

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu