Przydomowy kompostownik - poradnik dla mieszkańca
Kompostownik to pojemnik, w którym przebiega proces kompostowania odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymuje się kompost. Musi być przydomowy, tzn. muszą być w nim kompostowane odpady pochodzące wyłącznie z gospodarstwa domowego. Kompostowanie dotyczy bioodpadów, czyli ulegających biodegradacji odpadów z ogrodów, odpadów spożywczych i kuchennych z gospodarstw domowych. Usytuowanie kompostownika na działce w zabudowie jednorodzinnej od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego zgodnie z przepisami powinno wynosić 2 m.
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. możliwe jest zwolnienie z opłaty mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Aby z takiego zwolnienia skorzystać muszą zostać spełnione warunki:
- właściciel nieruchomości złoży deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- rada gminy zwolni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady
- rada gminy podejmie decyzję o zwolnieniu z obowiązku posiadania pojemnika lub worka do zbierania bioodpadów
Korzystanie z omawianego przywileju podlega kontroli. Jeżeli właściciel nieruchomości złoży w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nieprawdziwą informację, że posiada kompostownik przydomowy, i kompostuje w nim bioodpady stanowiące odpady komunalne, wójt, burmistrz lub prezydent miasta stwierdzi, w drodze decyzji utratę prawa do zwolnienia.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Radlin w Rozdziale 2 określa, że kompostowanie bioodpadów powinno być realizowane w wyznaczonym na terenie nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zorganizowanym urządzeniu, które umożliwia tlenowy rozkład substancji organicznych. Zwalania się właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowych kompostownikach z obowiązku posiadania worka na te odpady.
Mieszkańcy Miasta Radlin chcący skorzystać ze zwolnienia w przypadku posiadania przydomowego kompostownika, składają deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zaznaczając w części E dotyczącej posiadania kompostownika przydomowego i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne odpowiednią część deklaracji.
Poniżej druk Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do pobrania:
Zobacz również
aa