Wybory uzupełniające ławników na kadencję 2024-2027

Informujemy, że Rada Miejska w Radlinie uchwaliła uchwałę w sprawie wyborów uzupełniających ławników na kadencję 2024-2027. Wybory dotyczą ławników do Sądu Okręgowego w Rybniku i do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju. Termin zgłaszania kandydatów upływa 16 września 2024 r.

Kolegium Sądu Okęgowego w Rybniku ustaliło na obradach w dniu 20 czerwca br., że zaistaniała potrzeba przeprowadzenia w rybnickim okręgu sądowym wyborów uzupełniających ławników na kadencję 2024-2027. Uzupełnienie listy ławników obejmuje: jednego ławnika do orzekania w Sądzie Okręgowym w Rybniku i jednego ławnika do orzekania w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju w sprawach z zakresu prawa pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o ustroju sądów powszechnych wyborów dokonuje Rada Miejska.

Kto może zostać ławnikiem?
Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

•         posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
•         jest nieskazitelnego charakteru;
•         ukończył 30 lat;
•         jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
•         nie przekroczył 70 lat;
•         jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
•         posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Kto nie może zostać ławnikiem?
Ławnikami nie mogą być:

•         osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
•         osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
•         funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
•         adwokaci i aplikanci adwokaccy;
•         radcy prawni i aplikanci radcowscy;
•         duchowni;
•         żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
•         funkcjonariusze Służby Więziennej;
•         radni gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów – w głosowaniu tajnym.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.
Termin zgłaszania kandydatów upływa 16 września 2024 r.

Do pobrania: