Park Jordanowski w Radlinie - prace rozpoczęte
Park Jordanowski – jedna z kluczowych inwestycji Radlina w ostatnich latach – przechodzi z fazy projektu do fazy wykonania. Na zielonych terenach przy ul. Rydułtowskiej rozpoczęły się już prace, mające zaadaptować niewykorzystany dotąd obszar miasta, na potrzeby zielonego parku miejskiego, o funkcjach rekreacyjnych.
Na całość prac wykonawca ma dwa lata.
Plan stworzenia parku położonego bliżej centrum Radlina (istniejący – Park na Obszarach – oddalony jest od centrum ok. 3 km) przyświeca władzom samorządowym w mieście już od kilku lat. Postulat, nazwany swego czasu „central parkiem w Radlinie”, pojawił się podczas prac konsultacyjnych nad Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin.
Padło wówczas na teren przy ul. Rydułtowskiej – zarówno na zielonych terenach niegdysiejszego boiska lekkoatletycznego, jak i przy Pomniku Ofiar Szybu Reden. Chcąc pogodzić wyjątkowy charakter miejsca (kopalnia Reden była świadkiem tragicznych wydarzeń w czasie II wojny światowej) postanowiono całość parku podzielić na obszary tematyczne – miejsce refleksji (przy pomniku) oraz miejsce rekreacji (na dawnym boisku oraz na zielonych terenach prowadzących do ul. Hallera). Całości patronuje idea „parku jordanowskiego”, czyli tworzenia zielonych miejsc rekreacyjno-sportowych, które są jednocześnie przestrzenią do nauki historii.
Firma, która wykonuje prace, rozpoczęła inwestycję na wysokości dawnego boiska – głównie w zakresie przygotowania terenu do inwestycji i prac geodezyjnych.
Przypomnijmy, że stworzenie Parku Jordanowskiego w Radlinie, to pierwszy etap projektu „Dobry Klimat dla Radlina”, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z rządowego funduszu „Polski Ład” w kwocie aż 9 milionów. Drugim etapem tego zadania będą prace na pl. Radlińskich Olimpijczyków – plac także przejdzie rewitalizację i stać ma się oazą zieleni parkowej i miejscem do rekreacji.
Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).
Zobacz również
aa