- HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW – 2024 (zabudowa jednorodzinna)
- HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW – 2024 (zabudowa wielorodzinna)
- HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW – 2024 (rodzinne ogrody działkowe)
- Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Radlinie – informacje
- Upoważnienie (PSZOK)
- Karta przyjęcia odpadów do PSZOK
- Jak segregować odpady? – praktyczny przewodnik
- Deklaracja – wersja papierowa (pobierz) , wersja elektroniczna (EPUAP),
- System do składania deklaracji w gospodarowaniu odpadami komunalnymi
- Akty prawne związane z gospodarką odpadami (regulaminy, stawki, harmonogramy…)
Ekologia, ochrona przyrody i zwierząt, recykling , poprawa jakości powietrza
Gospodarowanie Odpadami
Ochrona powietrza
Zapraszamy na stronę Systemu Monitoringu Jakości Powietrza prowadzoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach gdzie można zapoznać się z aktualnym stanem powietrza w naszym regionie.
„Czyste Powietrze”
W Radlinie działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. Biuro mieści się w budynku C Urzędu Miasta (budynek boczny, przy parkingu) i przyjmuje mieszkańców tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Kontakt do biura:
T: 32 4590258,
M: czystepowietrze@radlin.pl,
Biuro czynne:
– w poniedziałki i czwartki: 9.00 – 14.00
– we wtorki: 9.00 – 16.30
Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” [POBIERZ]
Uchwała antysmogowa – najważniejsze informacje:
Ochrona zwierząt
Ochrona pszczół
„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną cztery lata życia…”
(Albert Einstein)
Miasto Radlin postanowiło włączyć się w działania ekologiczne na rzecz przywrócenia owadów zapylających do przestrzeni miejskiej. To nie tylko pszczoły miodne, ale również inne owady, które swoją pracą służą nam wszystkim. Murarka ogrodowa, trzmiel ziemny, chrząszcze, muchówki… Wszystkie one zasługują na pomoc, skoro codziennie, od tysięcy lat, pomagają nam jako gatunkowi. Chcemy stworzyć im przyjazne warunki do życia oraz zapewnić odpowiednią ilość roślinności do pracy. Chcemy również edukować i uzmysławiać, jak ważne jest to, aby mieć przy sobie jak najwięcej tych małych, pożytecznych towarzyszy.
Opracowaliśmy więc naszą “strategię działań”.
Najpierw powstał dokument pod nazwą Plan Działań Edukacyjno – Ekologicznych na rok 2016 pod nazwą „Radlin – miasto z sercem dla owadów”
który zawierał szereg działań z zakresu ochrony owadów zapylających, propagowania roślinności miododajnej oraz edukacji o roli owadów w ekosystemie oraz o pszczelarstwie jako takim.
Następnie kontynuowaliśmy naszą pszczelą politykę w poszerzonej wersji co znalazło odzwierciedlenie w
Planie Działań Edukacyjno – Ekologicznych na lata 2018-2020 dla miasta Radlin pod nazwą „Radlin – miasto z sercem dla owadów” [LINK]
Zaadoptuj bezdomne zwierzę
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku (woj. śląskie) znajduje w dzielnicy Wielopole przy ul. Majątkowej 42. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w Światowym Dniu Ochrony Praw Zwierząt – 24 maja 1999r. Właścicielem i administratorem od samego początku jest Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rybniku. Przy schronisku działa także cmentarz dla zwierząt, który obecnie jest już nieczynny (nowych zwierzątek nie można już chować, groby istniejące nadal można odwiedzać).
Sieć gazowa
Na terenie miasta sieć gazowa dostępna jest w rejonie ulic:
- Korfantego
- Hallera
- Rogozina
- Ściegiennego
- Wieczorka
- Odległa
- Stalmacha
- Sienkiewicza
- Spacerowa (część),
- Hubalczyków
- Hutnicza
- Rybnicka
- Mariacka
Aktualnie trwają prace projektowe związane z rozbudową sieci gazowej w rejonie ulic:
- Rymera
- Kominka
- Wrzosowa
- Napierskiego
- osiedle domków jednorodzinnych.
Planowany termin uzyskania przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. pozwolenia na budowę to czerwiec 2020 r. Natomiast zakończenie prac związanych z wykonaniem sieci wstępnie planowe jest na koniec roku 2021. Szczegółowych informacji na temat możliwości przyłączenia posesji do sieci gazowej uzyskać można w Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. w Rybniku ul. Chrobrego 39, tel. 32 398 50 00.
Pobierz wniosek:
Pobierz mapę:
Informacje rolnicze
Informacje rolnicze (przygotowywane przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) umieszczamy w kategorii „Rolnictwo”:
Efektywność Energetyczna
Pełną listę naszych miejskich inwestycji ekologicznych, poprawiających efektywność energetyczną (czyli termomodernizacje, ocieplenia budynków, wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, zakupy niskoemosyjsyjnych pojazdów…) znajdą Państwo pod linkiem: