Wymiana pieca krok po kroku
Dlaczego warto wymienić piec?
- Wymiana pieca węglowego na nowe źródło ciepła przyczynia się do ograniczenia szkodliwego smogu,
- Nowoczesny system ogrzewania minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla,
- Wymiana nieefektywnego źródła ciepła na nowoczesne wiąże się z wygodą. To również brak konieczności codziennego rozpalania i uzupełniania paliwa,
- Nowoczesne urządzenia grzewcze nie wymagają dodatkowej przestrzeni do składowania paliwa,
- Rezygnacja z węgla to również rezygnacja z pyłu, popiołu i brudu,
- To również komfort użytkowania. Nowoczesne systemy grzewcze są wyposażone w łatwe w obsłudze systemy regulacji temperatury.
Jak wymienić piec krok po kroku?
Krok 1 – Podejmij decyzję
Pierwszy krok to podjecie decyzji o wymianie pieca i wybór najodpowiedniejszej technologii. Najlepszym czasem na wymianę jest okres po sezonie grzewczym, kiedy chwilowy brak ogrzewania nie będzie problemem. Istnieje również możliwość, aby przeprowadzić inwestycję w miesiącach jesienno-zimowych. W takiej sytuacji, o ile pozwalają na to warunki techniczne, w pierwszej kolejności instaluje się nowe ogrzewanie, a dopiero w kolejnym kroku likwiduje stary piec. Takie rozwiązanie jest korzystne jeśli zamieniamy np. piec kaflowy na nowy system grzewczy. Możliwe będzie wówczas dalsze korzystanie z pieca do ogrzania lokalu, do czasu uruchomienia nowego ogrzewania.
Krok 2 – Sprawdź dostępne programy dofinansowań:
- Czyste powietrze
- Moje ciepło
- Mój prąd
- Ciepłe Mieszkanie
Skorzystanie z gminnego programu dofinansowania nie wyklucza możliwości korzystania z programów ogólnopolskich. Warunkiem jest aby suma dotacji nie przekroczyła 100 % kosztów kwalifikowanych. Natomiast wydatki, które nie zostały sfinansowane z obowiązujących programów dotacyjnych, możesz nadal rozliczać w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Krok 3 – Skompletuj wymagane dokumenty
Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o dotację różnią się w zależności od wybranego programu dofinansowania. Informacje dotyczące wymaganych załączników można znaleźć w regulaminach programów.
Krok 4 – Złóż wniosek o przyznanie dotacji
Sposób złożenia wniosku jest zależny od wybranego programu. W przypadku programu Czyste Powietrze wniosek o dotację można złożyć zarówno internetowo, jak i tradycyjnie, w formie papierowej, zgodnie ze schematem działania przedstawionym poniżej.
Wnioski do lokalnych programów najczęściej należy złożyć osobiście w odpowiednim wydziale urzędu miasta lub gminy. Terminy i miejsce składania dokumentów będą określone w ogłoszeniu o naborze.
W przypadku Programu Czyste Powietrze Miasto Radlin posiada podpisane porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na jego obsługę. W ramach porozumienia każdy mieszkaniec miasta Radlin może skorzystać z pomocy w zakresie wypełniania wniosku w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym zlokalizowanym w budynku C tutejszego Urzędu Miasta.
Krok 5 – Realizacja inwestycji
Kiedy Twój wniosek zostanie rozpatrzony i podpiszesz umowę możesz rozpocząć realizację inwestycji. Na początku warto przeprowadzić rozeznanie rynku, aby wybrać najbardziej korzystną ofertę. Skontaktuj się z kilkoma firmami zajmującymi się montażem systemów grzewczych i poproś o przestawienie wyceny. Wybierając instalatora zwróć uwagę, czy posiada on odpowiednie kwalifikacje do montażu danego źródła ciepła – w niektórych programach może być wymagane przedstawienie odpowiedniego certyfikatu instalatora. Pamiętaj również, aby podpisać umowę z firmą, w ofercie której znajdą się najważniejsze informacje np. dotyczące ceny oraz terminu wykonywania prac.
Pamiętaj! Dofinansowanie w ramach programów gminnych można otrzymać jedynie na piec, który nie został jeszcze wymieniowy, dlatego wniosek o przyznanie dotacji należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.
Natomiast wniosek do programu Czyste powietrze możesz złożyć także po zakończonej inwestycji, jednak nie później niż 6 miesięcy od daty rozpoczęcia inwestycji (daty wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego).
Krok 6 – Złóż wniosek o rozliczenie inwestycji
Podobnie jak w przypadku składania wniosku o przyznanie dotacji, każdy program dofinansowań posiada swoje wytyczne dotyczące rozliczenia dotacji. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto zwrócić uwagę na spis załączników, które trzeba będzie dołączyć do wniosku o rozliczenie. Te informacje można znaleźć w regulaminie programu. Sposób dostarczenia dokumentów rozliczeniowych najczęściej jest podobny, jak w przypadku wniosku o przyznanie dotacji.
Krok 7 – Przyznanie dotacji
Po złożeniu wniosku o rozliczenie i pozytywnym rozpatrzeniu go przez odpowiednią jednostkę otrzymasz informację o przyznaniu dofinansowania.
Pamiętaj! Okres trwałości wynosi 5 lat. W tym czasie nie można zamontować urządzeń, instalacji oraz wyrobów budowlanych zakupionych i zainstalowanych w trakcie realizacji przedsięwzięcia.
źródło: ulotka Jak wymienić piec krok po kroku. Instrukcja dla mieszkańca.
,
,
- Wersja utworzona dnia 5 lutego 2024 o 14:21:10 przez Maria Cieślik
- Wersja utworzona dnia 5 lutego 2024 o 14:19:32 przez Maria Cieślik
- Wersja utworzona dnia 5 lutego 2024 o 13:58:12 przez Maria Cieślik
- Wersja utworzona dnia 5 lutego 2024 o 13:40:52 przez Maria Cieślik
Zobacz również
aa