Skip to content
Spotkanie w sprawie zdarzenia na radlińskiej hałdzie

Spotkanie w sprawie zdarzenia na radlińskiej hałdzie

Zgodnie z zapowiedziami doszło dziś (20.09.2023) w Urzędzie Miasta Radlin do spotkania, którego tematem było zdarzenie na radlinskiej hałdzie w minioną sobotę. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci PGG S.A., firmy Barosz-Gwimet, Starostwa Powiatowego oraz władze Radlina. Firma wykonująca rekultywację hałdy przedstawiła swoje stanowisko. Zapowiedziano także powołanie specjalnej komisji, która zbada szczegółowo przyczyny zdarzenia.

Przedstawiciele firmy Barosz-Gwimet na spotkaniu z dziennikarzami podkreślili, iż dziś jeszcze nie mamy 100 procentowej pewności co tak naprawdę było przyczyną tego zdarzenia.
– Możemy na dziś powiedzieć, że w hałdzie powstały szczeliny, do których następnie dotarła woda. Wysoka temperatura podgrzała wodę, co doprowadziło do tego, że nastąpiło rozszczelnienie i ta część hałdy osunęła się w sposób naturalny. W miejscu osuwisko, nie były prowadzone prace. To jest coś co wydarzyło się naturalnie. – mówił Kamil Szypuła, przedstawiciel firmy Barosz-Gwimet.

Co ważne, przedstawiciele firmy Barosz-Gwimet, twierdzą, iż nie da się wykluczyć w przyszłości podobnych zdarzeń, podkreślając jednak, że samo zdarzenie było „samoistne i naturalne”.

Sprawę dokładnie wyjaśnić ma komisja, w której oprócz przedstawicieli przemysłu czy lokalnej administracji, znaleźć mają się naukowcy z Politechniki Śląskiej lub Głównego Instytutu Górnictwa.

– Żadna ze stron nie uchyla się od dogłębnego zbadania tematu – mówił zastępca Burmistrza, Zbigniew Podleśny – Jest to o tyle istotne, że tylko dokładnie zbadanie i ustalanie przyczyn pozwoli zapobiec tego typu zdarzeniom w przyszłości oraz ustalić skutki tego co się wydarzyło – mówił Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina.

Przedstawiciele samorządu, zarówno miasta Radlin, jak i Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, podkreślali z kolei wagę rekompensat i wyjaśnień jakie należą się społeczności lokalnej. Temat dokładnego przedstawienia wszystkich niezbędnych informacji dotyczących zdarzenia, oraz technologii stosowanych przez firmę, ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Radlinie, 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu