OZE w budynkach wielorodzinnych – zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
Home Aktualności EKODORADCA ... OZE w budynkach wielorodzinnych – zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw wprowadza możliwość skorzystania z tańszego prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i ich lokatorów. Niedługo nowelizacja ustawy trafi pod podpis Prezydenta.
W ramach zmiany ustawy Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało instytucję prosumenta lokatorskiego. Trzeba będzie jednak spełnić następujące warunki:
- mikroinstalacja musi być zlokalizowana na budynku wielolokalowym (np. dach, balkon, elewacja),
- moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego (części wspólnej i indywidualnych lokali razem),
- budynek musi posiadać przeważającą funkcję mieszkalną.
Korzyści z wytwarzanej energii mają być wykorzystane na wspólne potrzeby mieszkańców budynków wielolokalowych. Zwiększenie ilości energii wytwarzanej w samych miastach ma zmniejszyć obciążenie sieci dystrybucyjnej i przesyłowej związanej z koniecznością dostarczania energii z oddalonych elektrowni, a wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej prowadzić do oszczędności finansowych oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, co przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Zaoszczędzone pieniądze zarządcy budynków wielorodzinnych będą mogli przeznaczyć bezpośrednio na remonty czy konserwacje budynków, jak również obniżyć czynsze dla lokatorów.
Warunki i zasady rozliczeń:
Najważniejsza zmiana polegać będzie na możliwości zmiany formy wynagrodzenia za energię. Prosument indywidualny, który wytwarza energię na potrzeby części wspólnej budynku wielorodzinnego, będzie mógł zmienić formę wynagrodzenia – z obniżenia rachunku za energię elektryczną za pomocą konta prosumenckiego, na wypłatę wartości energii na wskazany przez siebie rachunek bankowy.
Środki z depozytu prosumenckiego wykorzystywane będą na zakup energii elektrycznej lub na obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona mikroinstalacja OZE (lub innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta energii odnawialnej).
Za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję.
Nadwyżki godzinowe będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (a od 1 lipca 2024 po cenie godzinowej), a następnie wypłacane w 100% na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.
Wypłacone środki będzie można przeznaczyć na:
- rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej;
- obniżenie opłat (np. na fundusz remontowy, energię elektryczną, ciepło, gaz, administrację, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE;
- obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.
Przepisy dotyczące prosumenta lokatorskiego zaczną obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia podpisanej przez Prezydenta ustawy w Dzienniku Ustaw.
Przebieg prac nad ustawą znajduje się pod linkiem:
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3279
- Wersja utworzona dnia 24 sierpnia 2023 o 10:20:46 przez Maria Cieślik
Zobacz również
aa