Skip to content
Uwaga na letnie burze!

Uwaga na letnie burze!

Pogoda dziś nie zachęca do spacerów… Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego alarmuje i ostrzega na przemian przed upałami jak i burzami.

Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie w tym czasie, jak również swoich bliskich!

Jak zachować się w sytuacji gdy natrafimy na burzę będąc poza budynkiem ?

  • Należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie (samochód, murowany budynek) jeszcze zanim wyładowania atmosferyczne staną się regularne.
  • Unikaj otwartej przestrzeni. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami (np. wiaty autobusowe czy tramwajowe).
  • Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni należy znaleźć na tyle głębokie obniżenie terenu by nie być najwyższym punktem w okolicy. Następnie kucamy ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami. Napięcie krokowe jest to różnica potencjałów między dwoma punktami podłoża odległymi od siebie o długość kroku (ok. 1 m). Gdy w naszym pobliżu piorun uderzy w ziemie, porazi nas prąd równy różnicy potencjałów między naszymi stopami. Nie należy kłaść się na ziemi, gdyż wtedy wystąpi różnica potencjałów między głową a stopami (nie wolno również siadać). Jeżeli musimy się przemieszczać należy to robić skokami mając złączone stopy.
  • Mając na względzie fakt, iż woda jest doskonałym przewodnikiem prądu (tylko bardzo czysta chemicznie woda nie przewodzi prądu), podczas burzy nie wolno pływać lub przebywać na łodzi. Należy oddalić się od wszelkich zbiorników wodnych.
  • Choć w opinii większości specjalistów telefon komórkowy nie jonizuje aż tak powietrza, by ściągnąć wyładowanie atmosferyczne, dla zachowania bezpieczeństwa należy również go wyłączyć ze względu na fakt, iż jest on odbiornikiem radiowym. W szczególności zaleca się unikania rozmów telefonicznych. Generalnie należy wyłączyć wszelkie urządzenia produkujące fale elektromagnetyczne takie jak radio lub krótkofalówki.
  • Należy również unikać dotykania oraz przebywania w pobliżu przedmiotów wykonanych z metalu.
  • Ze względu na różnicę między prędkością światła oraz prędkością dźwięku, najpierw widzimy błysk, a dopiero później dociera do nas odgłos uderzenia pioruna. Aby obliczyć odległość dzielącą nas od burzy, w momencie błysku zaczynamy liczyć sekundy aż do momentu w którym usłyszymy grzmot. Uzyskany czas mnożymy razy 340 metrów. Otrzymany wynika będzie oznaczać odległość między naszą pozycją a miejscem w które uderzył piorun. W przypadku gdy czas między błyskiem a grzmotem jest krótszy niż 5 sekund należy natychmiast znaleźć schronienie.
  • Bezpiecznie jest pozostać w pojeździe. Samochód stanowi pewne schronienie podczas burzy ponieważ w czasie uderzenia pioruna, napięcie elektryczne przepłynie do ziemi poprzez karoserię oraz opony. Należy pamiętać, iż przebywając w aucie nie wolno dotykać metalowych elementów. Pamiętajmy również, że samochód narażony jest na spadające obiekty, więc należy w miarę możliwości zaparkować w bezpiecznej odległości od drzew oraz linii energetycznych. Podczas postoju na poboczu włącz światła awaryjne by być widocznym dla innych uczestników ruchu. Jeżeli zdecydujesz się na podróż, zmniejsz prędkość jazdy i pamiętaj, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem. W razie ograniczonej widoczności korzystaj z halogenów oraz świateł przeciwmgłowych.
  • Należy natychmiast przykucnąć jeżeli wyczuwamy w powietrzu ładunek elektryczny a włosy podnoszą się.
  • Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Wówczas przynajmniej część grupy będzie w stanie udzielić pomocy porażonym.

Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu