Spotkanie w temacie odnawialnych źródeł ciepła!

W Radlinie rusza kolejny projekt, związany z dofinansowaniem do odnawialnych źródeł energii!

Już niebawem kolejne możliwości dofinansowania ekologicznych instalacji, takich jak pompy ciepła, fotowoltaika czy magazyny energii.

Spotkanie informacyjne odbędzie się w hali radlińskiego MOSiR-u, 20 czerwca o godz. 17.30.

Chodzi o projekt “Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie gminy Nędza, Gminy Lubomia oraz Gminy Radlin”, współfinansowanego z puli funduszy europejskich dla województwa śląskiego.

W projekcie przewidziane zostały dofinansowania do pomp ciepła typu “powietrze-woda” (zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do podgrzewania wody użytkowej), instalacji fotowoltaicznej na dachach jak również na gruncie oraz

magazynów energii. Przewiduje się także możliwość wnioskowania o dofinansowanie do zestawów, tj. pompa ciepła + fotowoltaika, fotowoltaika + magazyn energii, oraz rozwiązania najbardziej optymalnego, czyli pompa ciepła + fotowoltaika + magazyn energii.

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2023 (wtorek) w hali głównej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie, o godz. 17.30. Zapraszamy!

Co warto wiedzieć przed spotkaniem?

Dostępne rozwiązania w ramach projektu:

• pompy ciepła
  • instalacje fotowoltaiczne
  • zestaw: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna
  • zestaw: instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii
  • zestaw: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii

Technologie uwzględnione w projekcie:

TechnologiaUwagi
Pompa ciepła powietrze-woda (c.o./c.w.u)Urządzenie umożliwiające ogrzanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Rekomendowane przede wszystkim do budynków po termomodernizacji, posiadających jak największy udział ogrzewania podłogowego.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu lub/i na gruncie obok budynkuRozwiązanie dla osób nie posiadających instalacji PV lub osób, które posiadają już istniejącą instalację fotowoltaiczną, jednak chciałyby zamontować drugą (na osobnym falowniku). Montaż możliwy także na budynku gospodarczym, pod warunkiem korzystania z energii wyłącznie na cele mieszkalne.
Magazyn energii BESSUrządzenie umożliwiające krótkoterminowe (do kilku godzin) magazynowanie energii, współpracujące z instalacją fotowoltaiczną. UWAGA! ● Rozwiązanie niedostępne dla osób, które finansowały obecnie posiadaną instalację fotowoltaiczną ze środków projektu grantowego lub parasolowego. ● Brak możliwości ubiegania się o dofinansowanie wyłącznie do magazynu energii, bez instalacji fotowoltaicznej.

Możliwe do uwzględnienia zestawy:

– Pompa ciepła + PV (ewentualnie: + magazyn energii)

– PV + magazyn energii

Uwaga!

brak możliwości rozbudowy o magazyn energii instalacji, która powstała ze środków unijnych w ramach projektów parasolowych lub grantowych, np. projektu Słoneczny Radlin i Rydułtowy (wynika to z zapisów trwałościowych, zakazujących ingerowania w instalację w ciągu 5 lat od zakończenia finansowej realizacji projektu)

– mieszkaniec musi dysponować mocą przyłączeniową wyższą niż łączna moc instalacji PV plus magazynu energii ( o ile jest on mocy większej niż moc PV)

– brak możliwości realizacji inwestycji w budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza.