Skip to content
Szpaler z głogów na ul. Rymera

Szpaler z głogów na ul. Rymera

Głóg dwuszyjkowy – tak nazywa się ten gatunek roślin, które pojawiły się w charakterystycznym szpalerze na ul. Rymera w Radlinie. W tym miejscu przez lata funkcjonowały lipy – niestety w ostatnich latach z powodu ich stanu zdrowia konieczna okazała się wycinka tych drzew (drzewa były wypróchniałe i miały naruszony system korzeniowy) . Padła decyzja o nowych nasadzeniach i pojawił się pomysł, aby jadących w stronę Głożyn…witały głogi.

Przy okazji nasadzeń zastępczych postanowiono  przywrócić radlińskim ulicom tradycję szpalerów tych charakterystycznych roślin, które rosły w tych rejonach miasta wiele lat temu..  I jak to bywa w ostatnich latach w Radlinie, zawsze przy okazji nasadzeń zastępczych pojawia się większa liczba młodych drzew, niż zostało wyciętych. 

Głóg dwuszyjkowy pięknie kwitnie (część z nowych drzewek już może poszczycić się kwiatami), rośnie do wysokości kilku metrów, dając wokół sporo cienia, roztaczając piękną woń i pełniąc ważną rolę w ekosystemie (jest to roślina miododajna i pyłkodajna). Nowe drzewka pojawiły się po drugiej stronie chodnika, wciąż w pasie drogowym, ale jednak dalej od jezdni, przez co nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

Na razie w tym miejscu pojawi się prawie 30 nowych drzew. Docelowo szpaler głogowy ma ciągnąć się dalej ulicą Rymera. Niewykluczone, że głogi pojawią się przy tej okazji również na innych zieleńcach w mieście. Dotychczas zdobiły m.in. zieleńce na osiedlu familoków na Emmie, przy tamtejszym przedszkolu.

Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu