Skip to content
„Quality” dla Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Klubu Gimnastycznego „Radlin”

"Quality" dla Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Klubu Gimnastycznego "Radlin"

W sobotę, 24 października, w czasie Radlińskich Spotkań z Kulturą wręczono po raz kolejny nagrody „Quality” będące jednocześnie nagrodą Burmistrza Radlina. W tym roku otrzymały je Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych oraz Klub Gimnastyczny „Radlin”.

W imieniu Klubu Gimnastycznego „Radlin” statuetkę odbierał prezes Ludwik Blanik.
Obchodzący jubileusz 100-lecia, Klub Gimnastyczny „Radlin” wychował w sumie trzynastu olimpijczyków, stając się jednym z najbardziej zasłużonych klubów w Polsce, zajmując również szczególne miejsce w historii sportu śląskiego. Powołany w marcu 1920 roku, jako odpowiedź na apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu , który nawoływał do tworzenia nowych klubów sportowych na Górnym Śląsku, już wkrótce (najpierw jako towarzystwo gimnastyczne „Sokół”) zaczął zapisywać się wielkimi głoskami w tradycji rodzimej gimnastyki.
Wśród wychowanków klubu uczestniczących w olimpiadach, największe osiągnięcia w przeszłości uzyskali m.in. bracia Kubicowie (medaliści Mistrzostw Europy) , Alfred Kucharczyk (uczestnik trzech olimpiad), oraz Ernest Hawełek (uczestnik dwóch olimpiad). W ostatnich latach sławę klubowi przyniósł zaś Leszek Blanik, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie
i brązowy w Sydney. W swoim dorobku posiada trzy medale mistrzostw świata i trzy Mistrzostw Europy, w tym tytuły Mistrza Świata i Europy w konkurencji skoku. Wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium pucharów świata, będąc dwukrotnie srebrnym medalistą finałów Pucharu Świata. Nazwiskiem radlińskiego Olimpijczyka nazwano nawet specjalna figurę gimnastyczną – „skok blanik” (zapisany pod nr 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną) polega na przerzucie, podwójnym salcie w przód w pozycji łamanej.
W 2011 roku Klub Gimnastyczny „Radlin” otrzymał prestiżowy tytuł „Marka-Śląskie”, przyznawaną przez Regionalną Izbę Handlową, za zasługi w dziedzinie sportu i rekreacji.

Z kolei świętujące 20-lecie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych reprezentowała prezeska Halina Duda. W laudacji zwrócono uwagę na najważniejsze działania SKA w ciągu 20 lat istnienia stowarzyszenia.
Z inicjatywy dwóch kobiet – radnych Rady Miejskiej w Radlinie Ewy Spas i Barbary Magiery, w 2000 roku zainicjowano powstanie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Realizacją tego zadania podjęła się Gabriela Chromik, pierwsza prezeska stowarzyszenia a później inicjatorka i realizatorka wielu projektów. Pierwsze i niezmiernie ważne inicjatywy to projekt ,,Wspólnie – znaczy lepiej”, który wyznaczył nowe standardy współpracy samorządu i środowiska NGO. Stowarzyszenie, a
przez to miasto Radlin, stało się się znane w całej Polsce. Festiwal Organizacji
Pozarządowych i Biała Niedziela to pierwsze projekty tworzone w ramach współpracy z Fundacją ,,Know-
How” z Anglii w programie “Wspólnota”.
Stowarzyszenie od samego początku nie oganiczało się do pozyskiwania środków z miasta, ale również z wielu źródeł zewnętrznych, m.in. dzięki współpracy z Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności, Polską Fundacją Rozwoju Demokracji w Polsce, Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, czy Funduszem Inicjatyw Obywatelskich. Pozyskiwano szereg dotacji na prowadzenie projektów dla dzieci i młodzieży: „Ścieżki sukcesu”, „A na Marcelu jest pięknie”, „Ekologiczni”, „Nasza artostrefa”, „Radlin szary i zadymiony, z góry piękny i zielony”.

Szczególną uwagę stowarzyszenie zwróciło na rolę kobiet, ich potrzeby, zdrowie i rozwój. SKA zdobyło środki na ważne i piękne projekty: „Moje Kilimandżaro”, „Enter dla kobiet”, „Kobiece twarze radlińskiej historii”. Projekty z dotacji miasta
skierowane do wszystkich mieszkańców to tzw. Białe Niedziele, Festiwal Organizacji Pozarządowych, projekty na Osiedlu Mikołajczyka, na Marcelu, projekty skierowane do seniorów. Te ostatnie zaowocowały corocznym organizowaniem Dnia Seniora w mieście, zdobyciem wyróżnienia – statuetki aktywnych seniorów, powstaniem zespołu teatralnego,
grupy artystycznego rzemiosła, zespołu muzycznego i rozwinęło aktywność fizyczną. To z inicjatywy SKA i wspólnych projektów powstały kolejne stowarzyszenia w mieście: Młody Radlin, Zielona Wyspa, oraz Szok.
“Radlińskie Spotkania z Kulturą” i wręczenie Quality – jako stałe elementy
w “krajobrazie” kultury, historii i tradycji naszej małej ojczyzny stały się okazją do podsumowania kolejnego projektu SKA.

Mimo panującej wokół wszechobecnej pandemii, stowarzyszenie nadal działa i to – jak wskazuje nazwa – aktywnie. Przy współudziale radlińskich szkół podstawowych, realizowało działania projektu współfinansowanego ze środków Miasta Radlin – “Niepodległość kredką malowana”. W szkołach prowadzone były zajęcia, głównie poświęcone tematyce historii miasta i regionu. Podsumowaniem tych zajęć i lekcji była gra terenowa, przygotowana i przeprowadzona w otoczeniu SP4 i leśnym terenie wokół niej. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wykonywaniu zadań takich, jak np. zaprezentowanie, z wykorzystaniem rąk, pozycji ciała,
pomnika Reden, wyszukanie znanych uczniom kobiet z broszury “Kobiece twarze radlińskiej historii”, ułożenie z leśnych materiałów słowa REDEN, zdjęcie na tle napisu “Park Leśny im. Powstańców Śląskich” . Inna grupa zadań dotyczyła znajomości historii Radlina i Śląska. Tej tematyce poświęcona była też lekcja historii w zielonej klasie przy SP4 przeprowadzona niezwykłym gawędziarskim stylem przez Michała Brachmańskiego. Nagrody uczestnikom gry wręczyła Pani Burmistrz.
W czasie sobotniej imprezy przygotowana została wystawa prac konkursu, obrazującego, jak uczniowie radlińskich szkół postrzegają niepodległość. Konkurs przeprowadziła p. Joanna Nowara. Nagrody na scenie radlińskiego MOK-u wręczyła wyróżnionym prezeska SKA.
– Trudna sytuacja pandemiczna zmieniła nie tylko życie nas wszystkich, ale także planowane działania projektowe – mówią Panie ze stowarzyszenia – Mimo to SKA jest aktywne i widoczne na “mapie” Radlina.
Aktualnie stowarzyszenie przygotowuje się do obchodów 20-lecia działalności.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym !

Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu