Skip to content
Sytuacja radiacyjna i dystrybucja jodku potasu – co powinniśmy wiedzieć?

Sytuacja radiacyjna i dystrybucja jodku potasu - co powinniśmy wiedzieć?

W ostatnim czasie coraz cześciej pojawiają się w przestrzeni publicznej doniesienia o tzw. „akcji jodowej”, czyli dystrybucji preparatów z tlenkiem jodu. W związku z tym informujemy, że na chwilę obecną nie ma zagrożenia radiacyjnego.

Na wypadek powstania powstania takiego zagrożenia nasze miasto (podobnie jak i inne samorządy w Polsce) ma opracowaną specjalną procedurę dotyczącą  dystrybucji preparatów tzw. stabilnego jodu na terenie miasta Radlin.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w tym temacie:

 Jodek potasu to substancja, która – w sytuacji stwierdzenia zagrożenia radiacyjnego  – jest podawana po to, aby „zablokować” tarczycę przed pierwiastkiem radioaktywnym, który mógłby być przez nią wchłaniany. Substancja ta podawana jest np. w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia się do atmosfery radioaktywnego jodu. Wówczas, osoby które przebywały na zagrożonym terenie muszą otrzymać tabletki z tzw. wysokim stężeniem stabilnego jodu.

 

Jodek potasu przyjmuje się wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do zagrożenia radiacyjnego (np. przy awarii elektrowni jądrowej). Konieczność podania jodku potasu zawsze poprzedzona jest przekazaniem do publicznej wiadomości takich informacji. W tym temacie warto śledzić wiarygodne i naukowe informacje, np. „Monitoring radiacyjny” Polskiej Agencji Atomistyki:  https://mapa.paa.gov.pl

Nie przyjmujemy jodku potasu profilaktycznie ani na własną rękę! 

 

Sposób dawkowania preparatu:

Grupa:

  Ilość stabilnego jodu  

Liczba podawanych tabletek

Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc

12,5 mg jodu

¼ tabletki

Dzieci od miesiąca do 3 lat

25 mg jodu

½ tabletki

Dzieci od 3 do 12 lat

50 mg jodu

1 tabletka

Osoby od 12 do 60 roku życia

100 mg jodu

2 tabletki

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

100 mg jodu

2 tabletki

Jodku potasu nie wolno przyjmować profilaktycznie oraz „na własną rękę”! Jeśli nie występuje zagrożenie radiacyjne, nie ma konieczności przyjmowania tej substancji. Przeciwnie, takie nieuzasadnione przyjmowanie tlenku jodku potasu może nam zaszkodzić [LINK].

  • nie wolno przyjmować go profilaktycznie i na własną rękę, bez konsultowania się z lekarzem

    Poza tym:
  • nie wolno przyjmować go, kiedy mamy uczulenie na jodek potasu, lub jakikolwiek inny składnik leku
  • nie wolno przyjmować go, gdy mamy nadczynność tarczycy
  • nie wolno przyjmować go, gdy mamy choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa

 

Punkty wydawania tabletek jodku są częścią standardowej procedury, które wszystkie gminy muszą opracować w postaci odpowiedniego planu dystrybucji tych środków na wypadek wystąpienia zagrożenia. Jest to jeden z wielu elementów przygotowań kryzysowych samorządu gminnego. Fakt przekazywania informacji o tych punktach nie oznacza jeszcze, że wystąpiło jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne – chodzi wyłącznie o to, aby skutecznie informować o takiej hipotetycznej ewentualności.

W Radlinie punkty dystrybucji jodku potasu zaplanowane są w Szkołach Podstawowych:

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Radlinie, ul. Makuszyńskiego 17, 44-310 Radlin

– Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie, ul. Rogozina 55, 44-310 Radlin 

– Szkoła Podstawowa nr 3 w Radlinie, ul. Rymera 170, 44-310 Radlin 

-Szkoła Podstawowa nr 4 w Radlinie, ul. Wiosny Ludów 287, 44-310 Radlin 

Inne ważne informacje:

 

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu