Radlin otrzymał rekordowe dofinansowanie: 9 milionów na nowy park miejski!

Projekt „Parku Jordanowskiego” w mieście funkcjonuje już od kilku lat. Samorząd starał się o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia. Teraz, dzięki wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych, „central park w Radlinie” ma szansę być zrealizowany szybciej.

 

Projekt „Dobry klimat dla Radlina – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich” zakładał stworzenie nowego parku, rewitalizację pl. Radlińskich Olimpijczyków, stworzenie ścieżki rowerowej i wiele innych ekologicznych tematów w mieście. Dofinansowanie z rządowych środków dotyczy pierwszego etapu, czyli stworzenia Parku Jordanowskiego przy ul. Rydułtowskiej.

 

To znane miejsce w Radlinie – w przeszłości mieściło się tu boisko lekkoatletyczne z którego korzystali m.in. gimnastycy. Obok boiska mieści się zaś Pomnik Ofiar Szybu Reden – miejsce tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Park Jordanowski ma połączyć charakter tych miejsc – obszar zielonego wąwozu i dawnego boiska stanie się parkową przestrzenią rekreacyjną, zaś miejsce przy pomniku – strefą ciszy, refleksji i edukacji historycznej. Chcemy wykorzystać potencjał tego miejsca i stworzyć miejsce do prowadzenia żywych lekcji historii.

W nowym Parku Jordanowskim zaplanowano wiele obszarów zróżnicowanej zieleni, roślinności miododajnej, stref szczególnie wrażliwych przyrodniczo, jak chociażby dziką łąkę, czy tzw. ogrody deszczowe.

Pomysł na „central park” towarzyszy nam od dawna. Postulat ten pojawiał się w wielu dyskusjach z mieszkańcami. Wiele lat temu zgłosili go m.in. uczestnicy warsztatów, gdy tworzono Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin.
Teraz, po decyzji o przyznaniu tak dużych środków, park ma szansę urzeczywistnić się znacznie szybciej.

Postęp prac: