OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN

Nowy pomnik powstańców w Parku Zarzeckiego

Zgodnie z zapowiedziami, Pomnik Powstańców Śląskich w centrum Radlina wrócił z chodnika przy głównej drodze, do centrum Parku im. Leopolda Zarzeckiego. W tym miejscu został odsłonięty 91 lat temu, dla uhonorowania powstańców z Biertułtów.

Pomnik to cokół, na którym wypisane są nazwiska poległych powstańców z rejonu ówczesnej miejscowości Biertułtowy. Stanął na placu targowym, który był tradycyjnym miejscem manifestacji patriotycznych. To stąd wyruszali do powstań ochotnicy z Biertułtów. Po śmierci Leopolda Zarzeckiego, działacza społecznego, bliskiego współpracownika Korfantego, plac targowy zyskał jego imię. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wysadzili orła w powietrze a pomnik kazali zniszczyć. Uratowali go radlinianie, ukrywając go pod ziemią. Odkopany po 1945 roku, stanowił podstawę nowego monumentu już z nowym orłem.

Decyzja o powrocie pomnika do swej tradycyjnej lokalizacji zapadła jeszcze w 2018 roku. Wówczas nie udało się sfinalizować inwestycji. Monument na który stoi orzeł został odtworzony na podstawie oryginału. Z kolei rzeźbą orła, nawiązującą do oryginału (na podstawie archiwalnych zdjęć i innych podobnych rzeźb powstańczych w okolicy) zajęła się firma “Art Sewi” z Błażowej, spod Rzeszowa.

Nowy pomnik jest elementem większej inwestycji polegającej na rewitalizacji Parku im. Leopolda Zarzeckiego. Wokół pomnika pojawiło się nowe oświetlenie, ławki, kosze oraz chodnik wraz ze schodami od strony głównej ulicy (gdzie pomnik stał przed “przeprowadzką”).
 
Oryginał pomnika ma stanąć niebawem przy placu obok Obiektu Gimnastycznego im. L. Blanika (popularnej “Sokolni”), gdzie swoją siedzibę ma Izba Regionalna Miasta Radlin.
 
 
Nowy Pomnik Powstańców Śląskich w Parku im. L. Zarzeckiego
Fotografie: R. Śmietana
 
 

Film z montażu:

 

 

 Rejestr zmian dokumentu

Liczba odwiedzin niniejszej strony: 879

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2015.