Skip to content
Nowy pomnik powstańców w Parku Zarzeckiego

Nowy pomnik powstańców w Parku Zarzeckiego

Zgodnie z zapowiedziami, Pomnik Powstańców Śląskich w centrum Radlina wrócił z chodnika przy głównej drodze, do centrum Parku im. Leopolda Zarzeckiego. W tym miejscu został odsłonięty 91 lat temu, dla uhonorowania powstańców z Biertułtów.
 
Pomnik to cokół, na którym wypisane są nazwiska poległych powstańców z rejonu ówczesnej miejscowości Biertułtowy. Stanął na placu targowym, który był tradycyjnym miejscem manifestacji patriotycznych. To stąd wyruszali do powstań ochotnicy z Biertułtów. Po śmierci Leopolda Zarzeckiego, działacza społecznego, bliskiego współpracownika Korfantego, plac targowy zyskał jego imię. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wysadzili orła w powietrze a pomnik kazali zniszczyć. Uratowali go radlinianie, ukrywając go pod ziemią. Odkopany po 1945 roku, stanowił podstawę nowego monumentu już z nowym orłem.
 
Decyzja o powrocie pomnika do swej tradycyjnej lokalizacji zapadła jeszcze w 2018 roku. Wówczas nie udało się sfinalizować inwestycji. Monument na który stoi orzeł został odtworzony na podstawie oryginału. Z kolei rzeźbą orła, nawiązującą do oryginału (na podstawie archiwalnych zdjęć i innych podobnych rzeźb powstańczych w okolicy) zajęła się firma „Art Sewi” z Błażowej, spod Rzeszowa.
Nowy pomnik jest elementem większej inwestycji polegającej na rewitalizacji Parku im. Leopolda Zarzeckiego. Wokół pomnika pojawiło się nowe oświetlenie, ławki, kosze oraz chodnik wraz ze schodami od strony głównej ulicy (gdzie pomnik stał przed „przeprowadzką”).
 
Oryginał pomnika ma stanąć niebawem przy placu obok Obiektu Gimnastycznego im. L. Blanika (popularnej „Sokolni”), gdzie swoją siedzibę ma Izba Regionalna Miasta Radlin.
 

Film z montażu:

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu