Skip to content
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego kotła na paliwo stałe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego kotła na paliwo stałe

Wybór odpowiedniego źródła ciepła nie jest prosty. W zabudowie jednorodzinnej do ogrzewania wykorzystuje się kotły węglowe, na pellet, zgazowujące drewno, gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła.

Decydując się na kocioł na paliwo stałe na węgiel, zwróć uwagę nie tylko na koszty, ale i na parametry urządzenia.

W wielu województwach, w tym także śląskim przyjęto uchwałę antysmogową (prawo lokalne).

Najważniejsze cechy na które warto oraz trzeba zwrócić uwagę przy wyborze źródła ciepła to:

 1. dane techniczne kotła, np. moc kotła dobrana do wielkości ogrzewanego budynku, typ palnika, (im nowocześniejszy tym ma lepszą sprawność, pojemność komory paleniskowej i zbiornika na paliwo, automatyka sterujące spalaniem, grubość blachy użytej do produkcji, dodatkowy wymiennik ciepła do podgrzewana wody, dokumentacja techniczno-ruchowa DTR, czyli dokumentacja dołączona przez producenta danego urządzenia, w której znajdują się dane oraz instrukcje dotyczące eksploatacji urządzenia, tabliczka znamionowa i etykieta energetyczna, które są zazwyczaj na kotle,
 2. gwarancja na kocioł, która jest uzależniona od wielu czynników, opisanych w DTR, np.:
 • zamontowania bufora (zbiornika akumulacyjnego) do kotła zasypowego. Należy wspomnieć, iż montaż bufora jest uzasadniony ekonomicznie i obowiązkowy w przypadku kotłów zasypowych, a wielkość zbiornika określa producent (jednak nie mniejszą niż 300 litrów).
 • zamontowania kotła według zaleceń DTR.
 1. Wymagania prawne pod względem emisyjności zanieczyszczeń – producenci i instalatorzy źródeł ciepła powinni respektować obowiązujące prawo krajowe i lokalne.
 • sprawdź czy urządzenia (kotły, piece, kominki czy inne miejscowe ogrzewacze powietrza posiadają odpowiednie zaświadczenie/certyfikat (koniecznie wystawiony przez akredytowane laboratorium), potwierdzające spełnienie wymagań Ekoprojketu z tzw. Uchwałą antysmogową województwa śląskiego (Uchwała V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r.)

Przy wyborze kotła można wspomóc się weryfikacją Listy zielonych urządzeń i materiałów, która jest dostępna na stronie Instytutu Ochrony Środowiska https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx

Kotły dostępne w sklepach są poddawane kontrolom realizowanym przez Urząd Ochrony Konkurenci i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Ochrony Środowiska, których celem jest wyeliminowanie z rynku kotłów zanieczyszczających środowisko.

Raport z kontroli znajdziesz poniżej: https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26175

Zgodnie z jego wytycznymi, przy wyborze kotła warto sprawdzić parametry, które ułatwią jego użytkowanie tj.:

 • Znak CE – musi być nim oznaczony każdy kocioł.
 • Wykonanie kotła – np. jakość spawów, występowanie ostrych krawędzi, o które można się zranić.
 • Wyposażenie kotła – kocioł musi mieć zawory bezpieczeństwa (np. przy sterowniku) oraz łatwo dostępny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa (STB) – czyli system zabezpieczający wytwornicę ciepła przed przegrzaniem. Powinien być wyposażony w zawirowywacze, które montuje się w kanałach spalinowych kotłów. Zaburzają one ruch spalin po to, aby wymiana ciepła między gazami spalinowymi a krążącą w wymienniku kotła wodą była intensywna. Przekłada się to na wysoką sprawność urządzenia. Kocioł nie może mieć dodatkowego rusztu.
 • Materiały, z jakich wykonano komorę kotła – w przypadku kotłów węglowych sprawdź, czy palenisko jest wyposażone w elementy ceramiczne, które gromadzą ciepło. To pozwala uzyskać wysoką temperaturę, w której następuje dokładne spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa, co oznacza mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery.
 • Wskazanie rodzaju paliwa, jakim można palić w kotle – im więcej rodzajów paliwa można stosować, tym niższa może być sprawność urządzenia. Ponadto używanie paliwa innego niż wskazane przez producenta może zwiększyć emisję szkodliwych związków do atmosfery lub uszkodzić kocioł. Zwróć także uwagę czy tam, gdzie mieszkasz, nie obowiązuje zakaz używania danego rodzaju paliwa.
 • Sprawność kotła wskazana przez producenta – im wyższa sprawność kotła, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, a zatem mniej go zużywać, nie zmniejszając komfortu domowników.
 • Sposób podawania paliwa – czy paliwo jest podawane ręcznie czy automatycznie – ten drugi sposób oszczędza twój czas.
 • Sposób spalania paliwa – kotły ze spalaniem dolnym zużywają mniej paliwa. W takich piecach pali się tylko niewielka jego część, w dolnej części komory zasypowej.
 • Pojemność komory zasypowej przy automatycznym podawaniu – jak długo kocioł będzie grzał bez konieczności uzupełniania paliwa.
 • Sposób czyszczenia – produkty spalania (np. sadza) osadzają się na elementach kotła i mogą prowadzić do zmniejszenia jego sprawności lub nawet samozapłonu. Łatwy dostęp do paleniska pozwoli na utrzymanie urządzenia na odpowiednim poziomie sprawności. Kocioł może być wyposażony w system półautomatycznego oczyszczania, co ułatwi dbanie o jego sprawność. Jeżeli do czyszczenia i konserwacji konieczne są profesjonalne narzędzia (np. specjalne szczotki), to powinny być one dostarczone wraz z kotłem.

Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu