Skip to content
Podsumowanie akcji „Mobilne Płuca” Polskiego Alarmu Smogowego

Podsumowanie akcji "Mobilne Płuca" Polskiego Alarmu Smogowego

Mijający rok rozpoczęliśmy wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i akcją z dronami, badającymi jakość powietrza i kończymy również z Polskim Alarmem Smogowym. Wczoraj odbyła się konferencja, która podsumowała dwutygodniowy eksperyment związany z „Mobilnymi Płucami”, które pokazują czym tak naprawdę oddychamy.

Efekt? Płuca dość szybko zmieniły swoją barwę, choć nie jest to już tak ciemna barwa, z jaką spotkalibyśmy się zapewne jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to wcale, że z powietrzem jest dobrze, choć z pewnością jest lepiej i idziemy w dobrym (coraz lepszym) kierunku.

Od lewej: Marek Gajda (Referat Rozwoju Urzędu Miasta Radlin), Maria Cieślik (eko-doradczyni w Radlinie), Mariusz Węglorz (naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych) oraz Emil Nagalewski i Janusz Piechoczek (Polski Alarm Smogowy)

Mijający rok w Radlinie to:

 

  • ponad 660 000 zł ze środków miejskich przeznaczone na wymianę kopciuchów (ponad 130 instalacji),
  • kontynuacja Programu „Czyste Powietrze”- 753 zawarte umowy, 371 zrealizowanych przedsięwzięć za ponad 3 200 000 zł
  • ponad 300 kontroli palenisk domowych pod kątem spalania odpadów, które zakończyły się 40 pouczeniami, 6 mandatami oraz pobraniem 5 próbek popiołu do laboratorium
  • wejście Radlina do projektu LIFE Śląskie – Przywracamy Błękit, w wyniku czego w Urzędzie Miasta zafunkcjonowało stanowisko eko-doradcy dla naszych mieszkańców
  • kolejne czujniki jakości powietrza w Radlinie – obecnie mamy ich już na terenie naszego miasta 4
  • … i ostatnie, równie ważne: w 2023 rok wchodzimy z realizacją projektu „Słoneczny Radlin i Rydułtowy”, który oznacza ponad 5 500 000 zł (!) z przeznaczeniem na instalacje odnawialnych źródeł energii, instalacji solarnych i pomp ciepła do podgrzewania wody użytkowej i pieców na pellet.

Wiele jeszcze przed nami w temacie walki ze smogiem i dbaniem o czyste powietrze, ale konsekwentnie idziemy w dobrym kierunku! Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy dołożyli swoją cegiełkę w temacie ciągłego poprawiania jakości powietrza !

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu