Skip to content
<strong>Innowacje Ekologiczne w Centrum Usług Społecznych</strong>

Innowacje Ekologiczne w Centrum Usług Społecznych

Czy Radlin może zaskoczyć swoją nowoczesnością i innowacyjnością. Pomimo tego, że znajduje się pomiędzy większymi ośrodkami miejskimi zrobił i zrobi to nie raz. Możemy już pochwalić się sukcesem. To jednak nie koniec i korzystamy z kolejnych możliwości. Tym razem Radlin staje się liderem myślenia ekologicznego. Wystarczyła otwartość i nawiązanie współpracy w radlińskim CUSie. Wszystko po kolei.

Najpierw pojawiła się okazja i projekt Śląska Przestrzeń Innowacji i problem z odpowiednią segregacją śmieci w zabudowie wielorodzinnej. W ramach Projektu Innowacji można było zgłosić swoje pomysły na rozwiązanie problemu i uzyskać 45 tyś zł. Tak w naszym mieście pojawiło się Stowarzyszenie Kurka Wodna z Katowic. Zaprezentowali bardzo ciekawy pomysł edukacyjny, który pomógłby zwiększyć zainteresowanie i chęci do segregowania śmieci. Co ciekawsze, segregacja w tej koncepcji może przynosić korzyści mieszkańcom. Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie i tak w Centrum Usług Społecznych zrealizowano projekt Cenny Plastik.

Koncepcja była prosta. Wykonano materiały edukacyjne, stworzono maszyny i pracownie przetapiania plastiku (PP i HDPE). Przetestowano działanie pracowni. Wybrani mieszkańcy mieli okazję nauczyć się o właściwościach plastiku, o różnych rodzajach plastiku, o korzyściach jakie może plastik przynieść i o tym, który plastik można wielokrotnie przetwarzać. Pracownia dała możliwość zaprojektowania i wytworzenia przedmiotów z plastiku odzyskanego z domowych śmieci. Było to na ten czas proste i niedopracowane przedmioty. Wyniki testowania pomysłu zostały zaprezentowane przed komisją oceniająca w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji. Pomimo dużej konkurencji, pomysł pracowni przetwarzania plastiku oceniono najwyżej i nagrodzono dotykową pulą pieniędzy (50 tyś. zł) na dalszy rozwój pomysłu. To co udało się nam osiągnąć jest ogromnym sukcesem. To jednak nie koniec.

Centrum Usług Społecznych już niedługo będzie rozwijało pomysł przetwarzania plastiku, który będzie dostępny dla każdego mieszkańca. W ferworze współpracy ze Stowarzyszeniem Kurka Wodna wygraliśmy kolejne dofinansowanie w ramach Innowacji (45 tyś zł). Tym razem będziemy testować Pracownie Zielonych Kompetencji, w której każdy zainteresowany będzie mógł nauczyć się projektować produkty przy wtórnym wykorzystaniu materiałów. Pracownia będzie nastawiona na uzyskanie produktów zdatnych do stworzenia biznesu, lub utworzenia marki. Więcej informacji pojawi się na stronie FB Centrum Usług Społecznych (facebook.com/CUSRadlin). Możemy też wspomnieć, że Miasto nie zapomina o lokalnych organizacjach i CUS. Realizuje kolejny projekt Innowacji razem ze Stowarzyszeniem Radlińska Przystań (to kolejne pozyskane 45 tyś zł). To jednak inna historia, o której opowiemy kiedy indziej.

Warto wspomnieć o naszym obecnie już partnerze w tym ekologicznym i niekonwencjonalnym myśleniu. Stowarzyszenie Kurka Wodna z Katowic (kurkawodna.org) stawia sobie ambitne cele. W myśleniu i działaniu przyświeca im idea zrównoważonego rozwoju, którą rozumieją jako budowanie lepszej przyszłości w oparciu o harmonię człowieka z przyrodą. Najważniejsze cele Kurki Wodnej to ochrona środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt, a także organizowanie społeczności lokalnej wokół tych działań. Zakres działalności trzeba traktować szeroko, bo o ekologii myślą wielowymiarowo, jako dziedzinie mającej zastosowanie we wszystkich sferach życia.

Stowarzyszenie już teraz prowadzi sklep społeczny Tyle Tego w Katowicach (Morcinka 3a, 40-124 Katowice), do którego serdecznie zapraszamy. Sklep przyjmuje dary w postaci ubrań, książek, płyt CD, DVD i wszystko co stanowi jakąś wartość a nie jest już potrzebne darczyńcom. Co ciekawe w sklepie można było znaleźć porcelanę, kryształ i wiele cennych przedmiotów. W sklepie można zobaczyć także przedmioty wykonane przez lokalnych artystów. Są to nietypowi artyści i nietypowe dzieła. Lampka ze starej ręcznej wiertarki, nerka ze starych pasów samochodowych i wiele innych niespotykanych przedmiotów. O asortymencie najlepiej przekonać się samemu. Najważniejsze jest to, że kupując tam, finansuje się działania Stowarzyszenia Kurka Wodna w zakresie ekologii i gospodarki cyrkularnej. Oczywiście w zamian dostaje się unikatowe przedmioty i jednocześnie dba się o środowisko.

Tekst: Jonatan Tomaszewski

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu