Skip to content
Nie przeszkadzajmy – pomagajmy mądrze!

Nie przeszkadzajmy - pomagajmy mądrze!

Co jakiś czas docierają do nas sygnały, że ktoś (kierując się często szczerą troską o przyrodę) napotyka na spacerze czy to młode koźlęta sarny, czy pisklaki lub inne dzikie maluchy, i chcąc ochronić… zabiera je ze sobą, alarmując później różne służby.

Takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku przyrodzie, jak i samemu zwierzęciu. Młoda sarna, naturalnie wyposażona jest w mechanizm obronny, który polega na… braku zapachu.
Dzięki temu jest doskonale chroniona przed drapieżnikami. Choć koźlęta wyglądają na opuszczone, pozostają pod czujnym okiem matki, która z bezpiecznej odległości dokarmia młode. Zabierając takie zwierze, narażamy je na śmiertelne niebezpieczeństwo – już nigdy nie odzyska naturalnej ochrony. Zaś człowiek, niezależnie od tego jak się będziemy starać, nigdy nie zapewni młodemu, dzikiemu zwierzęciu takiej opieki, jak jego matka…

Podobnie jest z młodymi pisklakami. Ornitolodzy co roku alarmują, aby nie zabierać piskląt do domu! Młode są bowiem obserwowane i karmione przez swoich rodziców. Jeśli ptak nie jest ranny – nie wymaga żadnej naszej pomocy. Zostawmy naturę w spokoju!

Co możemy zrobić, aby faktycznie pomóc przyrodzie ?

  • widząc młode koźlęta w trawie – zostawmy je w spokoju
  • nie przynośmy do domu piskląt, podlotów ani żadnych elementów gniazd!
  • spacerując z psem po lesie ZAWSZE trzymajmy czworonoga na smyczy! (mówi o tym m.in. art. 30 ust. 1, pkt 13 ustawy o lasach)
  • jeśli mamy kota domowego, nie wypuszczajmy go samego na zewnątrz – ochronimy dzikie ptactwo przed poważnym zagrożeniem
  • segregujmy śmieci i reagujmy widząc dzikie wysypiska w lasach i na łąkach – rozkładające się przez wiele lat tworzywa sztuczne są wielkim zagrożeniem dla środowiska!

Nie przeszkadzajmy przyrodzie – pomagajmy jej mądrze !

Brak zmian treści (pierwsza wersja dokumentu).

Zobacz również

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych wyżej moich danych osobowych przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celach kontaktowych i wynikających z treści formularza. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do osiągnięcia celu przetwarzania oraz terminów wynikających z przepisów prawa. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie w formie oświadczenia złożonego tą samą drogą. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail przez Urząd Miasta Radlin (z siedzibą przy ul. Józefa Rymera 15, 44-310 Radlin), w celu dopisania do bazy subskrybentów newslettera i otrzymywania cyklicznych wiadomości e-mail dot. Miasta Radlin i działalności jego jednostek organizacyjnych. Dane przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Dane osobowe przetwarzane będą przez czas nieokreślony, do momentu wycofania zgody. Zgodę można wycofać w każdym momencie, klikając stosowny link znajdujący się w otrzymanych wiadomościach e-mail. Szczegółowe zasady przetwarzania danych przedstawiono na stronie

Przejdź do contentu