drzewo

Zmiany w przepisach dotyczących usuwania drzew

16 grudnia 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, ustawa podpisana 28 grudnia 2016 r., która weszła w życie 1 stycznia 2017 r (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2016 r. poz. 2249).
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usuwanie :

• drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

W przypadku pozostałych nieruchomościach, nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usuwanie drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

• 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, – krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2.

Szczegółowych informacji w temacie nowych przepisów udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ekologii UM Radlin, pod numerem telefonu: 32 4590266.