Wnuk Hansa Poleziga w Radlinie

W dniu wczorajszym (20.08.2018) mieliśmy niebywały honor i zaszczyt gościć w Radlinie Petera Alexandra Poelziga, wnuka najsłynniejszego niemieckiego architekta przełomu XIX i XX wieku, Hansa Poelziga. Hans Poelzig był autorem wielu projektów słynnych w Europie (m.in. Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu czy Teatru Wielkiego w Berlinie) a na ziemi rybnicko – wodzisławskiej pracował jako architekt Rybnickiego Gwarectwa Węglowego. Jest autorem niestety niezrealizowanej koncepcji rozbudowy osiedla Kolonia Emma w Radlinie oraz autorem projektu szybu “Wiktor” na terenie radlińskiej kopalni .

Peter Alexander Poelzig, również architekt, zwiedził budynek szybu, zapoznał się z dokumentacją archiwalną dotyczącą projektu dziadka oraz zwiedził kolonię familoków w Radlinie. Szczególnie spodobały mu się budynki zrewitalizowane – dawnej szkoły niemieckiej (obecnie przedszkole), budynków mieszkalnych przy ul. Mielęckiego oraz “familoka” przy ul. Pocztowej, gdzie we wrześniu przeniesie się Świetlica Środowiskowa “Koliba”.

- Mam nadzieję, że jak najwięcej budynków zostanie w ten sposób odrestaurowana. To dla mnie szczególna podróż. Największym komplementem jaki mogłem usłyszeć było stwierdzenie, że praca mojego dziadka jest ważną częścią dziedzictwa ludzi dziś tu żyjących. Usłyszałem te słowa kilka lat temu we Wrocławiu i dziś w Radlinie również  – mówił Peter Alexander Poelzig.

Wcześniej odwiedził budynki projektu swego dziadka w Pszowie oraz w Rybniku.

Serdeczne podziękowania dla władz Miasta Pszowa oraz Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni “Anna” za organizację wydarzenia oraz możliwość przyjazdu do naszego miasta potomka tak znamienitego architekta, który mocno wpisał się w historię Europy i zaznaczył swój ślad w Radlinie.

Peter Alexander Polezig w Radlinie (20.08.2018)