20170707_191822

Wichura przeszła przez Radlin [zdjęcia]

Piątkowe popołudnie w sekundzie zamieniło się w wielką ulewę a później wichurę połączoną z gradobiciem. Kilka minut intensywnych opadów i silnych wiatrów skutkowało sporymi stratami, głównie w postaci zerwanych drzew, nieprzejezdnych odcinków jezdni czy zerwanych dachach.

Służby ratownicze interweniowały błyskawicznie po zdarzeniu usuwając zwalone drzewa (m.in. na ul. Orkana, Sienkiewicza, czy przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji). Na ul. Wypandów doszło również do zerwania fragmentów dachu jednego z domów. Strażacy z radlińskich jednostek OSP zabezpieczyli najbardziej newralgiczne miejsca.

Przez moment problemy z przejazdem zaobserwowano na ul. Korfantego (odcinek obok pl. Radlińskich Olimpijczyków i placu z fontanną). Jednak po jakimś czasie kanalizacja deszczowa “poradziła” sobie z nadmiarem wody. Podobnie zachował się ciek “Niedobczycki” przepływający przez ul. Wypandów.

Przez moment pojawiła się plotka o “pożarze na koksowni”, spowodowana ogromnymi kłębami dymu unoszącymi się nad zakładem. Szybko okazało się, że nic takiego nie miało miejsca, a dymy były efektem standardowej procedury przy przerwach w dostawie energii.  Paliło się 7 świeczek z powodu postoju gazowego. Sytuacja od początku do końca była pod pełną kontrolą.

Nie ucierpiała radlińska tężnia, choć pokaźny fragment jednego z drzew zwalił się na plac zabaw. Oprócz fragmentu płotu nie było jednak większych zniszczeń w sprzęcie. Podobnie ze stawem przy obiekcie i basenami do hydroterapii. Po uprzątnięciu całego terenu można było już korzystać z obiektu.

Ogółem na terenie powiatu wodzisławskiego miało miejsce ok 114 interwencji. Najbardziej poszkodowanymi gminami wg strażaków były Radlin i Rydułtowy .

Poniżej fotogaleria ze zdjęć własnych z przebiegu zdarzeń, oraz nadesłanych.