SMOG

UWAGA SMOG! Dramatyczne przekroczenia pyłu PM 10 !

W miniony weekend stacje pomiarowe w naszym sąsiedztwie (Wodzisław Śląski i Rybnik) wskazywały od ok. 470% do nawet 1160 % (!!!) przekroczenia normy dla pyłu PM 10. To pył zawierający substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furyny. Pył ten przedostaje się do górnych dróg oddechowych a mniejsze jednostki przenikają bezpośrednio do krwi. Obecnie stan przekroczenia pyłu w naszym regionie wynosi od 1436 % do 2272 %.

Zaleca się unikanie lub ograniczanie do minimum czasu przebywania na zewnątrz, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia – skontaktować się z lekarzem.

AKTUALIZACJA 11.52:
Z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza Zakład Transportu Zbiorowego w Rybniku zdecydował, że dziś (9.01.2017), oraz jutro (10.01.2017) przez cały dzień autobusy ZTZ Rybnik kursować będą bezpłatnie.

Stan powietrza nadal bardzo zły. W Rybniku odnotowano 1414 % przekroczenia dla PM 10, zaś w Wodzisławiu Śl. 1238 %.

AKTUALIZACJA godz. 12.33
Oprócz wysokiego przekroczenia pyłu PM 10 (stan na godz. 12.00 – 1236 %)
przekroczony został również poziom benzenu (C6H6), będącego m.in. składnikiem benzyny silnikowej. Poziom przekroczenia dopuszczalnej wartości benzenu wynosi w naszej okolicy ok. 680 % (stan na godz. 12.00)

AKTUALIZACJA godz. 14.50
Poziom pyłu PM 10:
522 % (stacja Rybnik, stan na godz. 14.00)
416 % (stacja Wodzisław Śląski, stan na godz. 13.00)

Poziom przekroczenia benzenu (C6H6):
300% (stacja Rybnik, stan na godz. 14.00)

AKTUALIZACJA: godz. 15.15

Zdecydowaliśmy się NIE odwoływać zajęć szkolnych i przedszkolnych w jutrzejszym dniu. Oczywiście jeśli rodzic zdecyduje się nie puszczać dziecka do szkoły/przedszkola – ma do tego pełne prawo. Nie chcemy jednak doprowadzać do takiej sytuacji, w której znaczna część dzieci byłaby tego dnia, w okresie największej emisji zanieczyszczeń, pozbawiona opieki. Będąc w szkole zagwarantujemy im pozostawanie w zamkniętych pomieszczeniach. Oprócz przedszkoli i szkół działać będzie również Świetlica Środowiskowa „Koliba” na osiedlu Emma (Marcel). Wyjścia na zewnątrz w naszych placówkach będą odwołane.

Poziom pyłu PM 10:
370 % (stacja Rybnik, stan na godz. 15.00)
426 % (stacja Wodzisław Śląski, stan na godz. 14.00)

Poziom przekroczenia benzenu (C6H6):
260% (stacja Rybnik, stan na godz. 15.00)

AKTUALIZACJA: 18.00

Rodzicu!
W najbliższych dniach zajęcia szkolne w Radlinie NIE będą odwołane. Odwołane zostaną jednak wyjścia dzieci na zewnątrz.
Dzieci pozostaną w klasach, aby nie narażać nikogo na
niepotrzebny wpływ zanieczyszczeń.
Jeśli chcesz MOŻESZ jednak nie wysyłać swego dziecka do szkoły czy przedszkola w tym czasie.
Nieobecności spowodowane przekroczeniem norm zanieczyszczeń w powietrzu będą USPRAWIEDLIWIONE.

W szkołach i przedszkolach zapewnimy zajęcia tym dzieciom, które nie będą mogły pozostać w domach.

Poziom pyłu PM 10 ZNÓW WZRASTA:
736% (stacja Rybnik, stan na godz. 18.00)
924% (stacja Wodzisław Śląski, stan na godz. 17.00)Poziom przekroczenia benzenu (C6H6):
340% (stacja Rybnik, stan na godz. 18.00)

AKTUALIZACJA 10.01.2017 godz. 12.30
Sytuacja ze stanem powietrza powoli się uspokaja.
O godz. 12.00 stacja pomiarowa w Rybniku wskazała, że stężenie pyłem PM 10 jest na poziomie dostatecznym.
Spadł również, do poziomu dopuszczalnego, stan zanieczyszczenia benzenem (C6H6).