Gdy jesteś świadkiem wypadku lub awarii z udziałem środków toksycznych:

Natychmiast powiadom straż pożarną i policję. Podaj istotne dane:

• miejsce zdarzenia
  • charakter zdarzenia
  • swoje dane
  • Nie bądź kibicem zdarzenia, ale oddal się z miejsca wypadku, aby zminimalizować ryzyko zatrucia.
  • Idź w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru – szybko wydostaniesz się ze strefy skażenia.
  • Chroń swoje drogi oddechowe, oczy – wykonaj filtr z dostępnych ci materiałów (szalik, ręcznik, połą kurtki czy płaszcza), zasłoń oczy.
  • Jeśli jesteś w samochodzie zamknij okna, włącz wentylację wewnętrzną – staraj się jak najszybciej opuścić strefę skażenia.
  • Stosuj się ściśle do poleceń służb ratowniczych lub komunikatów przekazywanych przez lokalne środki przekazu – radio, TV, megafony.

ZAPAMIĘTAJ: Pojazdy samochodowe – cysterny przewożące niebezpieczne toksyczne środki są oznakowane żółtymi prostokątnymi tablicami z czarnymi napisami cyfrowymi umieszczonymi z tyłu i z przodu pojazdu. Cyfry oznaczają rodzaj niebezpiecznej substancji np. benzyny-paliwa silnikowe “33″ – nr rozpoznawczy niebezpieczeństwa, “1203″ – nr substancji wg wykazu ONZ.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że toksyczne środki przemysłowe przenikną do twojego domu to:

• Włącz radio i stosuj się do poleceń wydanych przez lokalne władze (służby ratownicze).
  • Uszczelnij wszystkie otwory okienne, wentylacyjne, drzwi – oklejając je taśmą klejącą, obkładając rulonami z mokrych ręczników czy prześcieradeł, wypełniając wszelkie otwory pakułami, gazą itp.
  • Oddychaj przez maseczkę wykonaną z gazy, waty, ręcznika itp.
  • Pozostań w wewnętrznej części budynku przy zamkniętych drzwiach – w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo skażenia chlorem udaj się na wyższe kondygnacje np. do sąsiadów. W przypadku amoniaku – kieruj się do pomieszczeń na niskich kondygnacjach.
  • Nie jedz żywności i nie pij płynów, które mogły ulec skażeniu.
  • Dużą ilością bieżącej wody przemyj oczy, usta, nos, weź prysznic.

(źródło: www.czk.pl )

JEŚLI ISTNIEJE PRAWDOPODOBIEŃSTWO, ŻE ULEGŁEŚ SKAŻENIU – NATYCHMIAST UDAJ SIĘ DO LEKARZA.