Test syren alarmowych już 28 listopada

28 listopada 2017 r. pomiędzy godziną 9.00 a 13.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Celem treningu jest przetestowanie działania systemu syren alarmowych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych działań. W związku z powyższym zostanie on przeprowadzony w sposób dynamiczny. Pomiędzy godziną 9.00 a 13.00 dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach na kanale BW 36 w sieci radiokomunikacyjnej Wojewody Śląskiego nadawał będzie komunikaty dla poszczególnych powiatów zawierające polecenie uruchomienia sygnału alarmowego oznaczającego odwołanie alarmu – dźwięk ciągły trwający trzy minuty. W przypadku odbioru ww. komunikatu dotyczącego właściwego powiatu lub miasta na prawach powiatu, należy natychmiast uruchomić sygnał oznaczający odwołanie alarmu na danym terenie. Syreny nie będą uruchamiane z poziomu wojewódzkiego.