OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN
WK1B8751

Tegoroczny 3 maja w parku na Redenie [fotorelacja]

W tym roku obchody Święta 3 maja w Radlinie odbyły się w parku przy pomniku Ofiar Szybu Reden. Na miejscu odbyła się Msza Polowa oraz ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem. Zarówno w nabożeństwie jak i w uroczystości uczestniczyły liczne delegacje z całego miasta, poczty sztandarowe i mnóstwo zaproszonych gości. Honorową wartę pod pomnikiem pełnili reprezentanci ochotniczych straży pożarnych oraz młodzi radlińscy harcerze.
Podczas uroczystości wspominano dramatyczne wydarzenia jakie miały miejsce na terenie dawnej kopalni “Reden” w czasie II wojny światowej. Nie zabrakło jednak wątku planów miejskich związanych z tym miejscem.

Podczas swego przemówienia Pani Burmistrz Barbara Magiera wspomniała o koncepcji stworzenia tym miejscu radlińskiego “central parku” – Nazwa “Reden” oprócz tego, że odwołuje się do słynnego przemysłowca Friedricha Wilhelma von Redena, w języku niemieckim oznacza również “rozmawiać”. A tego właśnie we współczesnym świecie potrzeba nam najbardziej – mówiła Burmistrz, argumentując potrzebę stworzenia nie tylko nowego miejsca odpoczynku, ale i przestrzeni do nauki o historii miasta i Górnego Śląska.
Do planów miejskich nawiązał w swym kazaniu również ksiądz proboszcz Zbigniew Folcik, zauważając, że w nazwie “Reden” kryje się również słowo “Eden”, czyli ogród biblijny. – Eden biblijny jest oczywiście przed nami wszystkimi, ale ważnym jest aby tu na ziemi stworzyć sobie jego namiastkę – mówił kapłan.
Zauważył jak cennym miejscem mógłby być w mieście park rodzinny, który pozwoliłby całym rodzinom na przebywanie w swojej obecności na łonie natury.

 

[printfriendly]

Rejestr zmian dokumentu

Liczba odwiedzin niniejszej strony: 19 994

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2015.