Mariacka

Sygnalizacja świetlna na ulicach Mariacka/Rybnicka – zasady działania

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych mieszkańców, dlaczego na skrzyżowaniu ulic Mariacka/Rybnicka zdarza się, że długo oczekują na zielone światło informujemy, iż może wynikać to z faktu, że nasz samochód zatrzymał się w zbyt dużej odległości od linii warunkowego zatrzymania.

Strzałka na zamieszczonym powyżej zdjęciu wskazuje miejsce wbudowania pętli indukcyjnej, na którą trzeba najechać aby sterownik uzyskał informację o oczekującym pojeździe na wlocie skrzyżowania i otworzył wjazd na skrzyżowanie poprzez włączenie zielonego światła.

Na skrzyżowaniu ulic Mariacka/Rybnicka zastosowano rozwiązanie, które działa na zasadzie pętli indukcyjnej. Istota tego rozwiązania polega na tym, iż pętla indukcyjna która jest w nawierzchni wyłapuje czy na danym skrzyżowaniu zatrzymał się pojazd. Jeśli urządzenie wyłapie że tak, wówczas sterownik załączy zielone światło. Jeśli jednak samochód zatrzyma się przed pętlą indukcyjną, wówczas sterownik nie załączy zielonego światła ponieważ nie ma zgłoszenia (wzbudzenia) i nie “widzi”, że ktoś oczekuje na wjazd na skrzyżowanie.

Pętle indukcyjne obejmują całe skrzyżowanie Rybnicka/Mariacka na każdym kierunku.

Prosimy o informacje, jeśli problem zaistnieje mimo wskazówek o właściwym miejscu zatrzymania pojazdu do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ekologii tel.: 32 45 90 251.