budżet

Ruszył budżet obywatelski dla województwa śląskiego!

Śląskie jest Ci bliskie? Masz pomysł, jak sprawić by było jeszcze piękniejsze, bardziej przyjazne i takie, jakiego oczekują mieszkańcy? Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego daje możliwość zrealizowania pomysłów i planów, które wpłyną na rozwój regionu.

Jak to działa?

Co roku w budżecie województwa śląskiego określana będzie pula środków, o wydatkowaniu której zdecydują mieszkańcy. W ramach budżetu obywatelskiego będzie można zgłosić zadanie wojewódzkie lub podregionalne, a o realizacji poszczególnych projektów zdecydują mieszkańcy w powszechnym głosowaniu.

Wcześniej odwiedzimy wybrane miasta w naszym województwie i spotkamy się z zainteresowanymi mieszkańcami, by opowiedzieć o zasadach, projektach które można zrealizować i procedurach, którym będzie podlegało zgłoszone zadanie.

Głosowanie odbędzie się jesienią – zgodnie z przyjętym harmonogramem. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa, którzy będą mieli do dyspozycji 4 głosy (jeden na zadanie wojewódzkie i 3 na zadania podregionalne). Głosować będzie można elektronicznie – za pośrednictwem naszej strony.

Wyniki poznamy w grudniu, a projekty zrealizuje Urząd Marszałkowski w 2020 roku.

Formularz zgłaszania zadania należy wypełnić za pośrednictwem aplikacji eBO (dostęp także w zakładce Zgłoś zadanie), a następnie dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wraz z listą poparcia – podpisy 50 (dla zadań podregionalnych) lub 100 (dla zadań wojewódzkich) mieszkańców województwa.

Najważniejsze informacje dotyczące zgłaszania zadań znajdują się w wiadomości Zgłaszanie zadań krok po kroku oraz w dziale z najczęściej zadawanymi pytaniami.