róże w centrum 2

Róże zakwitły w centrum (zdjęcia)

Słoneczna pogoda sprzyja rozwojowi roślinności i to nie tylko na ogrodach, ale również w przestrzeni miejskiej. Swój najlepszy czas mają różane zieleńce przy ul. Korfantego w Radlinie. Drewniane pergole pojawiły się w centrum już kilka sezonów temu, jednak dopiero tegoroczną wiosną najlepiej widać efekty wcześniejszych nasadzeń.

Kwiaty nie tylko zdobią zieleńce, ale są bardzo ważne dla ekosystemu a przede wszystkim owadów zapylających. To jeden z elementów miejskiej polityki ochrony pszczół i innych pożytecznych owadów, jaka w Radlinie funkcjonuje od 2016 roku (http://zielony.radlin.pl/bee-city-radlin/). We wcześniejszych latach pojawiły się m.in. hotele dla owadów, miododajne zieleńce (m.in. lawendowa “rzeka” na osiedlu familoków czy miejska łąka na ul. Młyńskiej) a w radlińskich szkołach uruchomiono cykl zajęć przyrodniczych, przybliżających tematykę ochrony pszczół.

W tym roku w Radlinie planuje się również oznaczenie sieci miododajnych zieleńców jednym “szlakiem”, oraz organizacje kolejnych imprez promujących lokalnych pszczelarzy.

Róże w centrum (fot. M. Gajda)