OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN
Radlińska Pszczołostrada (3)

Radlińska Pszczołostrada – co to takiego ?

Na terenie Radlina pojawiły się specjalne tabliczki z informacjami o poszczególnych roślinach nasadzonych z myślą o …pszczołach. Rośliny na mapie Radlina “układają się” w specjalną trasę, którą nazwano już… Radlińską Pszczołostradą.

Od kilku lat w Radlinie stawia się na roślinność miododajną. To efekt miejskich działań związanych z ochroną pszczół i innych owadów zapylających. Miasto opracowało nawet specjalną strategię działań dla pszczół, gdzie obok stawiania “hoteli dla owadów”, promocji lokalnych pasiek w (ramach Eko-Bazaru i Jarmarku Pszczelego), czy prowadzenia specjalnych zajęć w szkołach, ważnym (jeśli nie najważniejszym) elementem “pszczelej polityki” jest zapewnienie odpowiedniej roślinności miododajnej. Również na terenach silnie zurbanizowanych i przemysłowych.

O potrzebie tworzenia takich szlaków, czy raczej “korytarzy ekologicznych dla zapylaczy” głośno zrobiło się w maju 2018 roku, kiedy opublikowano Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających, opracowaną przez specjalną Radę Naukową przy pomocy m.in. Polskiego Związku Pszczelarskiego i Greenpeace. Jako jedną z form ochrony zapylaczy, twórcy strategii wymienili wówczas tworzenie tego typu “sieci zieleńców”. “Dla podtrzymania ich (owadów – przyp.) różnorodności, konieczne jest tworzenie korytarzy ekologicznych łączących przyjazne im siedliska. W miastach i na terenach zurbanizowanych rolę taką odgrywają między innymi zieleńce lub obszary wyjęte spod intensywnej aktywności ludzkiej i spontaniczne zasiedlane przez rośliny pokarmowe, np. opuszczone tereny poprzemysłowe, trakcje kolejowe, pobocza dróg” – czytamy w dokumencie.

Idea tworzenia tego typu miejsc pojawiła się już wcześniej w Radlinie, przy opracowywaniu strategii działań dla pszczół na przyszłe lata. Od dziś można “pszczeli szlak”, czy raczej “pszczołostradę” przemierzyć również na piechotę, dzięki specjalnym tabliczkom i mapkom opisującym miejsca miododajne w Radlinie. Mapki dostępne w Urzędzie Miasta (Punkt Informacji Turystycznej). Zachęcamy do skorzystania z map również naszych nauczycieli – “Radlińska Pszczołostrada” to dobre narzędzie do edukacji ekologicznej!

Pszczoły to niesamowite owady, które swoją bezinteresowną pracą pomagają również nam. Doceńmy je i pomóżmy przetrwać w przestrzeni miejskiej!

 Rejestr zmian dokumentu

Liczba odwiedzin niniejszej strony: 982

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2015.