[foto: M. Gajda]

Pierwszy Jarmark Pszczeli w Radlinie – za nami !

Tłumy zawitały w minione sobotnie popołudnie do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie. Większość jednak nie po to by skorzystać z basenu czy sauny a by… skosztować miodowych przysmaków w ramach pierwszego radlińskiego Jarmarku Pszczelego. To pierwsza z zaplanowanego cyklu imprez miejskich, których tematem przewodnim będzie promocja pszczelarstwa i edukacja ekologiczna w zakresie ochrony owadów.

W hallu MOSIRu już od wczesnych godzin popołudniowych rozstawiać zaczęły się stoiska lokalnych pasiek oraz producentów sprzętu pszczelarskiego. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje w postaci warsztatu robienia świeczek z wosku pszczelego oraz… rzeźbienia. To ostatnie możliwe było dzięki członkowi gorzyckiego koła pszczelarzy, pana Józefa Burszyka, który poza pszczelarstwem zajmuje się również rzeźbą a motywem dominującym jego twórczości są – a jakżeby inaczej – pszczoły i miód.  Wśród wystawców nie zabrakło tegorocznych laureatów Wyróżnienia Burmistrza Nagrody Quality – radlińskiego stowarzyszenia “Stara Barć”.

Obok uli dla pszczół miodnych zaprezentowano również …”hotele dla owadów”, które od wiosny 2016 roku rozstawione zostaną na terenie Radlina. To drewniane budowle w których schronienie znajdują owady zapylające, które jednocześnie nie żyją w rojach i nie produkują plastrów miodu. A to oznacza, że nie ma potrzeby się ich bać, gdyż w ogóle nie żądlą. Pożytek z ich zapylającej pracy jest zaś nieoceniony.

Na przyszły rok zaplanowano już szereg miejskich imprez, których tematem przewodnim będzie ochrona owadów oraz promocja pszczelarstwa.

Serdeczne podziękowania dla Koła Pszczelarzy z Gorzyc, pasieki “Wiktoria” z Radlina, Stowarzyszenia Pszczelarzy “Stara Barć”, sklepu pszczelarskiego “Agrooaza” z Raciborza oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie.