3maja2019 (16)

Nowy pomnik odsłonięty! 3 maja w Radlinie (fotoreportaż)

Podczas miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oficjalnie odsłonięto nowy Pomnik Powstańców Śląskich w Parku im. Leopolda Zarzeckiego. Pomnik po wielu latach powrócił na swoje historyczne miejsce, do centrum parku. Na jego zwieńczeniu znalazła się również nowa rzeźba orła, wzorowana na oryginale, który zachował się na archiwalnych zdjęciach.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterskim poświęceniu naszych przodków. Zwłaszcza dziś, gdy temat powstań śląskich tak często jest przemilczany, gdy wielu zapomina o tych zrywach, które przyniosły Polsce przyłączenie Górnego Śląska a Śląskowi dały jedność z Rzeczpospolitą – podkreśliła podczas uroczystości Burmistrz Radlina Barbara Magiera. Wspominała również pokrótce dzieje pomnika oraz zaznaczyła, iż oryginał monumentu nie zniknie z mapy miasta: -Oryginalny pomnik ozdobi plac przy Izbie Regionalnej Miasta Radlin, tuż przy popularnej „Sokolni”, w godnym miejscu, stając się jednocześnie bodaj najcenniejszym eksponatem Izby – powiedziała Barbara Magiera. Podczas uroczystości wspominano również śp. Andrzeja Menżyka, zmarłego w zeszłym roku wieloletniego radnego miejskiego, który przez lata dążył do przeniesienia pomnika do jego historycznego miejsca.

Odsłonięcia dokonała Pani Burmistrz w towarzystwie przewodniczącej Rady Miejskiej w Radlinie, Gabrieli Chromik, prezesa Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego dr. Eryka Holony, Błażeja Adamczyka z Harcerskiego Kręgu Seniora „Skaut”, Iwony Zimończyk (wnuczki Władysława Bytomskiego, członka komitetu budowy pomnika), Jadwigi Grabowskiej (córki Roberta Bednorza, prezesa Związku Powstańców Śląskich w latach 30), Haliny Zieleźnej – wnuczką Pawła Ochojskiego, dowódcy kompanii biertułtowskiej w czasie III powstania) oraz Jaromira Markovicia – ucznia Sportowej Szkoły Podstawowej , finalisty tegorocznego konkursu z historii. Pierwszy raz podczas uroczystości zaprezentowały się radlińskie mażoretki z grupy “Fenix”, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Jak co roku uroczystościom towarzyszyła orkiestra górnicza “Marcel” oraz poczty sztandarowe. Warty honorowe pełnili strażacy-ochotnicy z jednostki OSP Bietułtowy oraz młodzi harcerze z Radlina.