OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN

Logo Radlina – “Miasto z sercem”

 

nowelogo

 

 

 

Miasto Radlin w swych materiałach informacyjnych i promocyjnych stosuje logotyp przedstawiający wizerunek serca wyłaniającego się zza napisu “Radlin – miasto z sercem”.
Logo zostało zaprojektowane w 2009 roku przez znanego designera, związanego również z naszym miastem, Krzysztofa Pietrka (Fourtka Design). W 2015 roku dokonaliśmy lekkiej zmiany kroju logotypu i ujednolicenia kolorystycznego. Obecna forma przedstawia się w sposób następujący:

nowelogo

 

“Miasto z sercem” to oczywiście odwołanie do symboliki zawartej w herbie naszego miasta. Ale nie tylko.
To również podkreślenie potencjału ludzkiego w tym mieście, aktywności rozmaitych stowarzyszeń oraz wielu działań samorządu, które można byłoby określić mianem społecznej odpowiedzialności.

 • Miasto Radlin, jako jedne z pierwszych w Polsce przygotowywało Strategię Zrównoważonego Rozwoju w sposób partycypacyjny, czyli z szerokim udziałem reprezentantów lokalnej społeczności. Szerokie konsultacje przeprowadziliśmy również przy okazji aktualizacji tego dokumentu.
 • Radlin od lat  wdraża rozwiązania organizacyjne i technologiczne, które ułatwiają komunikację pomiędzy instytucją a obywatelem. Radlin od początku zaangażowany był w pionierski w kraju System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej.
 • Sam wybór hasła promocyjnego („miasto z sercem”) odbywał się w dość nietypowy sposób, bowiem wybierali je… sami mieszkańcy poprzez specjalną sondę. Było to dość eksperymentalne wykorzystanie zasady tzw. „crowd promotion” (ang. – promocji tłumu, promocji z udziałem z tłumu) czyli korzystania z potencjału pomysłów zróżnicowanej społeczności naszego miasta. Opłaciło się zaufać naszym mieszkańcom – hasło “miasto z sercem” idealnie oddaje charakter Radlina i ludzi tu mieszkających.
 • Radlin, mimo górniczej historii, jest miastem mocno zaangażowanym w ekologię. Zielone serce miasta udowadnia od lat stabilne miejsce w czołówce Ligi Energii Odnawialnej. Włączyliśmy się również w kampanię na rzecz energetyki obywatelskiej “Więcej Niż Energia”
 • Od lat walczymy ze smogiem i prowadzimy działania na rzecz poprawy jakości ekologicznej powietrza, głównie poprzez zachęcanie (również za pomocą współfinansowania) do wymian źródeł ciepła na ekologiczne. Kontrolujemy domowe piece, sprawdzamy w jaki sposób ogrzewane są domostwa w Radlinie, oraz edukujemy ekologicznie od najmłodszych lat.
  Włączyliśmy się także w akcję “Gmina z dobrą energią”
 • Urząd Miasta Radlin wielokrotnie wykorzystywał materiały poligraficzne i promocyjne pochodzące z recyklingu. Dbałość o środowisko naturalne jest dla nas bardzo istotne.
 • Na trzy lata przed nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt, Miasto Radlin wdrażało już własną politykę ochrony zwierząt poprzez uchwalony przez Radę Miejską “Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt”. Do dziś realizujemy te zadania a nasze doświadczenie pomogło innym samorządom wdrażać podobne rozwiązania u siebie.
 • Wdrożyliśmy pionierską na skalę Polski strategię działań w zakresie ochrony owadów zapylających w naszym mieście. Zarządzenie Burmistrza Radlina, które obiegowo nazywa się strategią “bee city” (ang. – pszczelego miasta) zawiera wytyczne w zakresie ochrony zwierząt, edukacji ekologicznej oraz… stosowania miododajnych nasadzeń w mieście.
 • W 2016 roku zdecydowaliśmy nie udostępniać gruntów miejskich dla cyrków, które w swych programach wykorzystują tresurę zwierząt. Zapraszamy wszystkie cyrki, które prezentują sztukę akrobacji czy tricków, jednak bez niepotrzebnego cierpienia zwierząt.
 • Rok 2016 żegnaliśmy bez pokazu fajerwerków za to z pokazem laserowym z uwagi na dobro zwierząt, dla których wybuchy pirotechniczne mogą skończyć się tragicznie.
 • W 2014 roku, jako pierwsze miasto na przemysłowej części Górnego Śląska otworzyliśmy… tężnię. To miejsce w którym osoby z problemami dróg oddechowych mogą zażywać zdrowotnych inhalacji solankowych i poczuć się jak nad morzem!
 • Od lat promowana jest tu aktywność obywatelska a pozytywne praktyki działań w organizacjach pozarządowych, znajdują swoje odzwierciedlenie w corocznym Festiwalu Organizacji Pozarządowych.
 • W Radlinie od wielu lat wdrażany jest Program Aktywności Lokalnej , w ramach którego realizowane są projekty aktywizacji społecznej wśród najbardziej zagrożonych wykluczeniem.
 • Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce Radlin testował innowacyjny model kontraktowania usług społecznych, polegający na przekazywaniu części zadań na rzecz organizacji pozarządowych. W ten sposób w mieście powstała Izba Regionalna Miasta Radlin, prowadzona z sukcesami przez stowarzyszenie Radlińskie Towarzystwo Kulturalne.

…to oczywiście nie wszystkie nasze działania. Na każdym kroku staramy się udowodnić to, że jesteśmy “miastem z sercem”, oraz co przez to rozumiemy.  Poniżej publikujemy logo “Radlin – miasto z sercem” do pobrania w różnych formatach.

Prosimy również o zapoznanie się z poniższymi zasadami wykorzystywania naszego logotypu. Pamiętajmy, że zarówno logo, jak i hasło “miasto z sercem” reprezentują ważne dla nas wszystkich, dla społeczności radlinian, wartości. i postawy.

 

 

 

Konstrukcja logotypu:

 

logo4

Logo RADLIN składa się z 3 elementów: sygnetu, logotypu i sloganu.

SYGNET
Sygnet jest autorskim znakiem graficznym nawiązującym do sloganu.

LOGOTYP
Logotyp jest nazwą miasta. Został autorsko wystylizowany. Nie posiada swojego odpowiednika w istniejącym foncie.

SLOGAN
Miasto Radlin posiada oficjalny slogan podkreślający jego charakter:
“MIASTO Z SERCEM”

 

 

Wersja podstawowa promocyjnego logo Miasta Radlin składa się z logotypu oraz sygnetu.

Logo zajmuje pole poziome.

Jednostką miary logo jest litera L z logotypu.
Logo ma wymiar 3,2 x 3,3

logo1

 

Pole ochronne

Aby zapewnić odpowiednią widoczność logo w dokumencie, ważne jest, by zachować minimalną wolną przestrzeń wokół znaku.
Przyjmuje się, że minimalne pole ochronne wokół logo RADLIN jest równe szerokości litery L z logotypu RADLIN.

 

logo3

 

Dopuszczalna forma logo:

Podstawowa wersja logo przedstawiona jest obok jako wersja nr 1.

Dopuszczalne jest używanie logo w wersjach nr 2 i 3. Wtedy slogan znajduje się obok logo.
Wielkość sloganu nie może być większa niż wielkość logotypu, czyli napisu RADLIN.
logo5'

Logo może występować w wersjach: pozytywowej i negatywowej.
W wersji pozytywowej logo zawsze występuje na białym lub żółtym tle.
Zaś w wersji negatywowej logo zawsze występuje w kolorze białym na tle w kolorystyce podstawowej.

logo6

 

Kolorystyka:

W druku stosowane są trzy podstawowe systemy kolorów:
– Pantone,
– CMYK,
– czerń i biel.

logo7
W praktyce preferuje się głównie kolorystykę Pantone. W druku czasopism używa się głównie kolorów CMYK. Media elektroniczne (TV, internet) stosują system RGB. Dla potrzeb wystawienniczych używa się systemu RAL.

 

 Dopuszczalne wersje kolorystyczne:

logo8

 

Inne warianty kolorystyczne DOPUSZCZALNE:

logo9

 

logo8

 

Warianty NIEDOPUSZCZALNE :

logo10

 

 

Minimalna wielkość logo:

logominDo pobrania:

 

Każdorazowo chęć użycia logotypu miejskiego musi być skonsultowana z Wydziałem Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Urzędu Miasta Radlin :

- T: 32 4590246

@: referatrozwoju@radlin.pl 

 

 

 

 

 

 Rejestr zmian dokumentu

Liczba odwiedzin niniejszej strony: 2 406

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2009.