Katarzyna Świątek

Kasia i inni potrzebują Twojej pomocy – zostań potencjalnym dawcą szpiku !

Katarzyna Świątek

Tak jak już informowaliśmy Miasto Radlin włącza się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, m.in. dla naszej mieszkanki 35-letniej Kasi, której historia zmobilizowała radlińską społeczność lokalną do nawiązania współpracy z Fundacją DKMS. Poniżej publikujemy komunikat fundacji dotyczący akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

“Cześć, mam na imię Kasia, mam 35 lat, pochodzę
z Radlina. Uwielbiam podróże, w czasie których mogę realizować swoją pasję – fotografię. Pierwsze miejsce w moim życiu zajmuje rodzina – mąż Patrycjusz i 12-letni syn Kuba. Od czerwca 2016 r. moje życie zmieniło się diametralnie. Usłyszałam diagnozę – chłoniak. Moim marzeniem jest wyzdrowieć. Moje motto życiowe  to: “Nigdy się nie poddawaj!” i tego się trzymam”.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Kasi i Innych organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz z jej rodziną i przyjaciółmi.

„Kochani! Rejestrujcie się jako potencjalni Dawcy szpiku. Ja chcę żyć, chce patrzeć jak dorasta Kuba – mój syn, chcę być po prostu szczęśliwa. A Ty nosisz lek w sobie! Pomożesz?” – apeluje Kasia.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: niedziela, 23 kwietnia 2017 r. Godziny: 09:00 – 16:00
Miejsce: Plac Radlińskich Olimpijczyków Adres: ul. Mariacka, Radlin
(W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radlinie)

Data: 22-23 kwietnia 2017 r. Godziny: 09:00 – 19:00
Miejsce: Galeria Karuzela
Adres: ul. Targowa 19, Wodzisław Śląski

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Do pobrania:

FAQ_Fundacji_DKMS – najczęściej zadawane pytania