Zdjęcie posiedzenia Zarzadu ŚZGiP

Informacja nt. posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dn. 17 lutego 2017 r.

W dn. 17 lutego 2017 r. w Pyskowicach odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W trakcie posiedzenia omówiono problemy związane z występującym zanieczyszczeniem powietrza na terenie woj. śląskiego oraz możliwości przeciwdziałania. Zarząd Związku stwierdził, że należy podjąć skuteczne działania poprzez wprowadzenie konkretnych rozwiązań na poziomie województwa i odpowiednich zmian legislacyjnych o charakterze ogólnokrajowym (wzorując się np. na skutecznych rozwiązaniach stosowanych w Republice Czeskiej).

Jednocześnie uznano za konieczne przywrócenie możliwości dofinansowania kosztów wymiany urządzeń grzewczych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, które zostały wstrzymane w II połowie 2016 r. Członkowie Zarządu Związku wyrazili stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanych zmian w ustawodawstwie, dotyczących ograniczenia liczby pełnionych kadencji w jednostkach samorządu terytorialnego.

W przekonaniu Zarządu Związku takie rozwiązanie zawiera szereg poważnych wad i jest szkodliwe dla samorządności lokalnej w Polsce, a w konsekwencji prowadzi do jej osłabienia. Podczas posiedzenia Zarządu Związku omawiano również kwestie dotyczące projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mające wpływ na dostępność świadczeń medycznych w skali naszego regionu.