WP_20180420_10_05_42_Pro

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat

Ekologiczną edukację rozpocząć najlepiej od najmłodszych lat. Wiedzą o tym w “Akademii Wesołych Bajtli” czyli biertułtowskim przedszkolu, gdzie grupy 4-latków (grupy „Misie”, „Psotki” i „Wróbelki”) poznają zasady ekologii. Pomocą była “Pszczółka Radlinka” czyli maskotka miejskich działań ekologicznych. Cykl zajęć w tym zakresie odbywał się bowiem w oparciu o pomoce otrzymane z Urzędu Miasta: „Pszczółka Radlinka daje dzieciom rady jak segregować różne odpady.” Dzieci podczas kolorowania zamieszczonych tam obrazków oraz w czasie zajęć i spacerów, poznały kolory koszów do segregacji. Jedna z grup samodzielnie przygotowywała  żółty kosz na plastiki. Oprócz tego dzieci wyrabiały w sobie nawyk zgniatania butelek przed wyrzuceniem i dbania o czystość otoczenia.

Przedszkolaki podczas spacerów po Radlinie poznawały skwery zieleni w mieście i uczyły się dbałości o czystość. W przeddzień Dnia Ziemi posadziły kwiatki do doniczek by ozdabiały przedszkolne okna sali. Podsumowaniem tematyki były wspólne zabawy podczas których młodzi ekolodzy wykazywali się znajomością zasad dbania o przyrodę i otoczenie. Przedszkolaki rozwiązywały czytane przez Pszczółkę Radlinkę zagadki, bawiły się przy piosence „Śmieciu precz” i z chustą animacyjną. Mamy nadzieję, że wiadomości zostaną na zawsze w pamięci, a przypominać o nich będą otrzymane książeczki i dyplomy.

Zajęcia te są częścią większego projektu z zakresu edukacji ekologicznej, które ujęte zostały w strategii edukacji ekologicznej miasta Radlin na lata 2017-2020. [więcej - LINK]

Przygotowały: Bożena Nadskakulska Agnieszka Zdrzałek, Ewa Szulik , Ewa Fojcik, Magdalena Furas, Sylwia Baran

Edukacja ekologiczna w Przedszkolu nr 3