dekomunizacja1

Dekomunizacja w Radlinie: Wolności zamiast Findera. Wieczorek zamiast… Wieczorka.

Zaskoczenia nie było: Rada Miejska w Radlinie podtrzymała wolę mieszkańców i na sesji 27 czerwca zmieniła uchwałą nazwy ulic przewidzianych do dekomunizacji. I tak ulica Pawła Findera będzie nosić nazwę Wolności (nazwa tej ulicy sprzed 1975 roku) zaś ulicy Józefa Wieczorka, przedwojennego działacza komunistycznego patronować teraz będzie… Józef Wieczorek, rybnicki pięściarz sprzed II wojny światowej.
Uchwały zostały opublikowane już w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i już 18 lipca wejdą w życie.

Obie propozycje zostały zgłoszone przez mieszkańców w procesie konsultacji. Później, spośród wszystkich zgłoszonych propozycji, sami mieszkańcy wybrali większością głosów ulicę Wolności i  Józefa Wieczorka. Równolegle toczyła się sprawa petycji mieszkańców Wieczorka w kwestii pozostawienia nazwy bez zmian. Ponieważ jednak brak zmiany byłby niemożliwy z powodu zapisów ustawy dekomunizacyjnej i wytycznych Instytutu Pamięci Narodowej co do osoby Józefa Wieczorka, w grę wchodziła tylko zamiana nazwy. Szczęśliwie dla inicjatorów petycji, wśród propozycji nowych nazw największym poparciem cieszyła się propozycja nazwy “Józefa Wieczorka”, już nie komunisty a… boksera, urodzonego 1909 roku w Rybiku, zawodnika BKS Katowice i Cracovii, uczestnika Mistrzostw Europy w Budapeszcie 1930 roku, dwukrotnego wicemistrza kraju w wadze średniej. W ten sposób ulica zyskała nowego patrona, jednak o imieniu i nazwisku identycznym jak jego poprzednik.

Urząd Miejski listownie będzie zwracał się teraz do mieszkańców dotychczasowej ulicy Pawła Findera (niebawem Wolności). W piśmie obok podziękowań za udział w konsultacjach i wyborze nowej nazwy, znajdą się najważniejsze informacje związane ze zmianą. Przede wszystkim informacja o tym, iż zgodnie z ustawą „dekomunizacyjną” mieszkańcy Findera nie muszą wymieniać dokumentów. Wszystkie pisma oraz postępowania sądowe czy administracyjne, w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy ulicy są wolne od opłat.

Treści uchwał: http://dzienniki.slask.eu (pozycje 3982 i 3981)