e-dowód

CO TO JEST E-DOWÓD?

Czym jest e-dowód? E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczana granic niektórych państw. Dodatkowo (dzięki wgranej warstwie elektronicznej) uprawnia do załatwiania wielu spraw urzędowych za pomocą sieci.
Okres oczekiwania na dowód osobisty wynosi 30 dni od złożenia wniosku. A jako że zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Warto również sprawdzić czy dzieci posiadają ważne dokumenty uprawniające do przekraczania granic (dowód osobisty lub paszport).

E-dowód uprawnia do załatwiania wielu spraw urzędowych za pomocą sieci. Umożliwia m.in.:

- logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),

- elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty),

- korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie). CAN będzie potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznej funkcji e-dowodu. Ponadto chroni e-dowód przed zdalnym odczytaniem danych przez osoby trzecie.

Jeśli chcemy używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze nowego dokumentu lub później w dowolnym urzędzie gminy, można ustalić kody PIN:

- do logowania – PIN1 (zawierający 4 cyfry)

- do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr).

Kod PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.