OFICJALNA STRONA I BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ MIASTA RADLIN
reden_część

„Central park” w Radlinie? Jest już koncepcja…

Około 70 000 metrów kwadratowych, o łącznej długości prawie 2 km, w całości pokryte drzewami, nasadzeniami, miejscami przyjaznymi dla owadów i ekosystemu. Wszystko połączone nowymi ścieżkami dla pieszych oraz trasą rowerową – w Radlinie powstała koncepcja stworzenia parku miejskiego w okolicach ulicy Hallera i Rydułtowskiej.

Radliński „central park”?

Pomysł, nazwany roboczo „radlińskim central parkiem”, pojawił się wśród radlińskich urzędników już dawno, co jakiś czas wracając i ulegając drobnym modyfikacjom. Jako jeden z „postulatów” wymieniony został m. in. podczas warsztatów nad nową strategią zrównoważonego rozwoju dla miasta. Sukces pobliskiej tężni sprawił jednak, że zapotrzebowanie na tereny rekreacyjne w mieście stało się jeszcze większe niż dotychczas, więc do pomysłu wrócono.

Od marketu do pomnika

Teren o którym mowa rozciąga się od ul. Hallera, tuż za supermarketem, wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej i dalej aż do rejonu pomnika Ofiar Szybu Reden, który otacza również mały park. Dziś, przez tragiczną historię tego miejsca nieco zapomniany przez mieszkańców. Teraz miałby stanowić jeden obiekt zieleni parkowej o łącznej powierzchni nieco ponad 70 tysięcy metrów kwadratowych oraz o długości blisko 2 kilometrów. Główną ideą nie jest jednak stworzenie parku rozrywki czy sieci placów zabaw, ale powrót do źródeł i stworzenie – w miarę blisko centrum – wielofunkcyjnej przestrzeni parkowej.

Połączyć pamięć z rekreacją

Największym wyzwaniem okazało się połączenie funkcji rekreacji i odpoczynku z tragicznymi wydarzeniami związanymi z szybem kopalni „Reden”, gdzie w czasie II wojny światowej doszło do hitlerowskiego mordu na mieszkańcach regionu. Rozwiązaniem okazała się koncepcja „parku jordanowskiego” autorstwa Henryka Jordana pomysłodawcy i założyciela pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie . Parki tego typu łączyły przestrzeń parkową i rekreację na powietrzu wykorzystywano jako pretekst do nauczania o historii. Centralnym elementem części związanej z upamiętnianiem historii miałby być oczywiście Pomnik Ofiar Szybu Reden, jednak uzupełniony o nowe nasadzenia (m.in. labirynt z krzewów i kompozycje m.in. z lawendy i szałwii) oraz o mały amfiteatr umożliwiający prowadzenie w tym miejscu lekcji historii. Przy istniejącym boisku miasto chce wykorzystać ukształtowanie terenu. Przede wszystkim naturalną skarpę, która mogłaby pełnić rolę „widowni” na przestrzeń dzisiejszego boiska. Widownia ma być zaprojektowana w taki sposób, aby znajdowały się na niej elementy przeznaczone do posadzenia niskiej roślinności. Korzystać z widowni będą mogli zarówno kibice podczas wydarzeń sportowych jak i np. widzowie podczas wyświetlanych w tym miejscu projekcjach filmowych na wolnym powietrzu czy innych imprez miejskich.

„Czerwona wstążka”

Część nazwana umownie „rekreacyjną” czyli skupioną wokół boiska przy ul. Rydułtowskiej i zieleni prowadzącej aż do ul. Hallera połączona będzie wspólną ścieżką dla pieszych oraz… „czerwoną wstążką”, czyli charakterystyczne „siedzisko” ciągnące się przez niemal całą przestrzeń parku. Oprócz funkcji siedziska byłaby również elementem kontrastującym z otoczeniem. Park przyjazny ekosystemowi Od wejścia, przy ul. Hallera zaplanowano szereg elementów nie tylko ciekawych wizualnie, ale i istotnych z punktu widzenia ekosystemu. Większość roślin jaka miałaby pojawić się w parku byłaby miododajna i pożyteczna dla owadów zapylających. Znalazłyby się tam również „żywe altany” wykonane z wierzby energetycznej. Część parku mogłaby być szczególną oazą dla ptaków, dla których przygotowane byłyby tak domki lęgowe. Wzdłuż cieku wodnego który przepływa przez przyszły park miejski, powstać ma skalniak a w kilku miejscach pomost. Oprócz istniejącego drzewostanu park na Redenie wzbogacony miałby być przez rośliny takie jak budleja Dawida czy szałwia. W całym założeniu wykorzystano głównie gatunki rodzime roślin, które mają tworzyć dogodne warunki dla ptaków, owadów, czy drobnych ssaków.

Co dalej?

Po opracowaniu koncepcji czas na ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową. Ten ma zostać ogłoszony już w maju. Po jego rozstrzygnięciu poznamy dalszy harmonogram prac. Już teraz jednak miasto chce przypominać o tym terenie. Dlatego też uroczystości Święta 3 maja w tym roku właśnie w tym miejscu, tuż przy pomniku Ofiar Szybu Reden. Zaplanowano uroczystą Mszę Polową połączoną ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem zamordowanych w tym miejscu. Początek uroczystości o godz. 10.00. Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy!

 

koncepcja_1

 

Koncepcja_2Rejestr zmian dokumentu

Liczba odwiedzin niniejszej strony: 5 172

Oficjalna strona i Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Radlin / Realizacja: Urząd Miasta Radlin

Instrukcja obsługi / Redakcja

Działamy zgodnie z normą ISO 9001:2015.