800px-POL_województwo_śląskie_flag.svg

15 lipca to Dzień Śląskiej Flagi!

Flagę województwa śląskiego stanowi bławat składający się z trzech poziomych pasów: od góry – pas błękitny stanowiący, w środku pas żółty i od dołu pas błękitny. Barwy flagi pochodzą z barw z herbu województwa śląskiego. Flaga została ustanowiona przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2001 roku. Jej autorką jest pani Barbara Widłak.

15 lipca z inicjatywy Marka Plury jest obchodzony w województwie właśnie jako Dzień Śląskiej Flagi. Święto śląskiej flagi ma nawiązywać do daty uchwalenia ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 1920 roku, w której ujęto ustanawiający przedwojenną autonomię regionu Statut Organiczny Województwa Śląskiego.

Dziyń Ślónskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi ma być – według Plury – m.in. dniem radości lokalnego patriotyzmu, dniem nadziei na rozwój tej ziemi oraz dniem świętowania tworzonej przez Ślązaków wspólnoty.